Zgłaszanie incydentów cyberbezpieczeństwa

Incydenty i naruszenia w świecie cyfrowym zaczynają być na porządku dziennym. Co zatem w sytuacji, gdy staniemy się ich bezpośrednią ofiarą? Gdzie i w jaki sposób zgłosić incydent bezpieczeństwa? Prezentujemy zbiór najważniejszych informacji, które pozwolą sprawnie i na czas zareagować na incydenty bezpieczeństwa komputerowego.Gdzie i jak zgłosić?

CERT Polska jest jednym z trzech organów odpowiedzialnych za reagowanie na tego typu incydenty i do niego należy przesłać zgłoszenie. Wszystko odbywa się on-line – zgłoszenie należy wysłać za pośrednictwem formularza – kliknij tutaj na adres mailowy: [email protected].

Jak szybko zgłosić incydent?

Najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 24 godzin od wykrycia incydentu.

Jeśli nie mam wszystkich, niezbędnych informacji?…

Nie wpływa to na odrzucenie zgłoszenia w chwili jego przyjęcia. Zespół CERT Polska, analizując sprawę poprosi o dodatkowe informacje w trakcie analizowania zgłoszenia. Wiąże się to w niektórych przypadkach z koniecznością przekazania informacji prawnie chronionych, jednak nie należy obawiać się o bezpieczeństwo przekazanych danych. W momencie zgłoszenia warto zaznaczyć, które informacje stanowią tajemnice prawnie chronione.
Zgłaszanie incydentów – poradnik dla JST – kliknij tutaj