Podcasty

Czym jest bezpieczeństwo (w) sieci? Jakie są najpopularniejsze metody działania cyberprzestępców i jak bronić się przed atakami oszustów? Co to jest menadżer haseł i czy warto go używać? Jak zabezpieczyć firmowy i prywatny komputer podczas pracy zdalnej? Czy smartfon powinien być najlepszym przyjacielem nastolatka? Odpowiedzi na te i wiele podobnych pytań znajdziecie w naszym cyklu podcastów. Wszystko prostym, zrozumiałym dla wszystkich językiem. Bądź bezpieczny w sieci z nami! Nasz cykl podcastów Cyberbezpieczeństwo od podstaw. Praktyczna wiedza dla każdego znajdziecie w najpopularniejszych platformach podcastowych na czele ze Spotify.

Macie pytania, chcecie zaproponować temat kolejnych rozmów albo znacie ciekawego gościa? Napiszcie! Na Wasze wiadomości czekamy pod adresem: [email protected].

Skąd pomysł na cykl podcastów? Jak działają cyberprzestępcy? Gdzie czyha na nas największe niebezpieczeństwo? Co robić w sytuacji, gdy już staliśmy się ofiarą, ktoś nas oszukał, okradł lub przejął nasze konto w serwisie społecznościowym? Gdzie szukać pomocy? Jak nauczyć się bezpiecznie korzystać z zasobów cyfrowych? Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci dzieci i młodzieży oraz seniorów? I co ma do tego opowieść o Ali, która miała siedem kotów i lubiła truskawki?

Czym jest cyberbezpieczeństwo? Tłumaczymy prostym językiem. Najsłabszym ogniwem jest człowiek, czyli „zero zaufania” jako podstawowa zasada w cyberbezpieczeństwie Czy SMART świat to przepustka dla cyberprzestępców? Czym jest phishing i co ma wspólnego z łowieniem? Oraz: jak możemy i powinniśmy zadbać o naszą prywatność w sieci? Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka podcastu z cyklu „Cyberbezpieczeństwo od podstaw. Praktyczna wiedza dla każdego”. Naszym gościem jest Piotr Kukla – certyfikowany audytor systemów bezpieczeństwa i praktyk w branży od ponad 18 lat.

Dlaczego urlopem chwalimy się dopiero po powrocie?

Co to jest filtr prywatyzujący i czy ochroni nas przed wścibskimi spojrzeniami zza ramienia? Dlaczego warto przeprowadzić tzw. biały wywiad przed dokonaniem rezerwacji wakacyjnego pobytu? Kto zna hasło do hotelowego sejfu i czy hotelowe kawiarenki internetowe są bezpieczne? Jakie narzędzia i funkcje nowoczesnej bankowości mogą nam pomóc w ochronie przed cyberzagrożeniami? Na te i inne pytania w kontekście cyberbezpieczeństwa na wakacjach rozmawiamy z Piotrem Kuklą – certyfikowanym audytorem systemów bezpieczeństwa w 3. odcinku z cyklu Cyberbezpieczeństwo od podstaw. Praktyczna wiedza dla każdego. Zapraszamy do słuchania!

Co mają ze sobą wspólnego: uzależnienie od mediów społecznościowych i tanoreksja? Dlaczego nadmierne przywiązanie do nowych technologii może być niebezpieczne dla dzieci i młodzieży? Jak radzić sobie z zaobserwowanym syndromem FOMO lub uzależnieniem od gier komputerowych? Jak wyrwać nastolatków z matni ciągłego bycia online? W kolejnym odcinku naszego cyklu podcastów poruszamy tematy związane z ciemną stroną użytkowania internetu – naszym gościem jest pani Marta Wieczorek – psycholożka i specjalistka terapii uzależnień.

Czy montując kamerę w naszym otoczeniu rozwiązujemy problem cyberbezpieczeństwa? Smart home: udogodnienie czy pułapka? Czyli co nas czeka, gdy kontrolę nad sterowanymi zdalnie urządzeniami przejmie ktoś nieuprawniony? Czy to prawda, że smartfon nas szpieguje i śledzi? I co z tym wspólnego Big Data? Praktyczna wiedza dla każdego Aleksander Woronow – inżynier systemów bezpieczeństwa, wykładowca ośrodka szkoleniowego Polskiej Izby Systemów Alarmowych i ekspert Krajowego Instytutu Cyberbezpieczeństwa. Zapraszamy do słuchania!

Bezpieczna strona internetowa: co to oznacza w praktyce? Na co należy zwrócić uwagę przy codziennym odwiedzaniu witryn, sklepów czy portali? Czym jest domena, a co mają wspólnego ciasteczka ze śledzeniem? Czy popularna „kłódka” rozwiązuje problem bezpieczeństwa strony? Kto odpowiada za własność domeny i dlaczego warto o niej pamiętać? Czy literówki w adresie strony zawsze oznaczają kłopoty? Kto powinien znać nasze hasło do administrowania stroną? Dlaczego aktualizacje i tworzenie kopii zapasowych są tak ważne? I na jakie elementy strony zwracają uwagę Polacy w kontekście nie tylko wiarygodności, ale i bezpieczeństwa?

Co drony mają wspólnego z wojskiem? Czym są tak zwane BSL-e i gdzie znajdują zastosowanie? Czy drony to latające zabawki, czy bardzo użyteczne narzędzia służące w wielu dziedzinach nauki, przemysłu, a nawet ochrony zdrowia? Czy drony mogą się przydać również w świecie przyrody? I co ma do tego cyberbezpieczeństwo? Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka z naszego cyklu podcastów „Cyberbezpieczeństwo od podstaw”. Gościem ponownie jest Aleksander Woronow.

Co mają ze sobą wspólnego: cyberbezpieczeństwo, ochrona danych osobowych i zarządzanie bezpieczeństwem informacji? Jakie podstawy i normy prawne regulują codzienną pracę w tym zakresie? Co i komu grozi w sytuacji, gdy przydarzy się wyciek danych? Czego klienci sklepów internetowych i banków boją się najbardziej? I co ma do tego kradzież tożsamości? Jaką wartość generuje obecnie rynek oszustw w zakresie cyber? I jak radzić sobie z coraz bardziej kreatywnymi metodami działań internetowych przestępców? Na te i wiele innych pytań niezwykle barwnie i wyczerpująco odpowiada Katarzyna Bernadetta Olszewska – prawniczka i specjalistka od szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa i ochrony danych osobowych, a także audytor wiodący systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji.
Postępująca digitalizacja i pandemia – to 2 główne powody wzrostu sektora e-commerce nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ale faktem jest, że tam, gdzie pojawiamy się ze swoimi pieniędzmi, pojawiają się również cyberprzestępcy. Jeszcze w 2017 roku cyberprzestępstw na platformach zakupowych praktycznie nie było. Natomiast teraz mamy do czynienia ze wzrostami sięgającymi kilkuset procent – a w niektórych przypadkach mowa o nawet ponad tysiąckrotnie większej puli incydentów w świecie handlu internetowego. Co się dalej dzieje, gdy zgłoszenie trafia do zespołu CERT Polska? Na co zwrócić uwagę robiąc zakupy w internecie? Jak odróżnić rzetelne sklepy internetowe od tzw. fałszywych sklepów i platform sprzedażowych? Socjotechnika – jak działają cyberprzestępcy? O tym wszystkim rozmawiamy z Panią Iwoną Prószyńską z CERT Polska. Zapraszamy do słuchania!
Czym jest phishing? Jakie narzędzia stosują cyberprzestępcy? Jak się bronić przed najbardziej popularnymi metodami socjotechnicznymi wykorzystywanymi na co dzień przez oszustów? Na co zwrócić uwagę korzystając z platform zakupowych, komunikatorów internetowych, ale i z… poczty mailowej? Czy należy wierzyć wszystkim nadawcom smsów? Naszym rozmówcą tym razem jest Pan Kamil Urbanowski z zespołu CERT Polska. Zapraszamy do słuchania!
Czym na co dzień zajmuje się administrator systemów informatycznych? Jaki jest zakres jego obowiązków, jakie ma uprawnienia? Co oznacza w praktyce ochrona danych osobowych? Na jakich zbiorach operuje ASI, jakie procedury stosuje? Jak wygląda zabezpieczenie danych w erze pracy zdalnej? Czy systemy chmurowe to przyszłość naszej pracy? Które rozwiązania wiodą prym i dlaczego oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Co to są te tajemniczo brzmiące: IaaS, SaaS i PaaS? Czym się od siebie różnią? Jakimi podstawowymi zasadami w kwestii bezpieczeństwa w sieci powinniśmy się obecnie kierować? Czy smartfon to następca komputera osobistego? Jak go chronić? Co należy do higieny codziennej pracy w przypadku korzystania z poczty mailowej, social mediów, ale także z popularnych aplikacji, które każdy z nas ma na swoim smartfonie? I co ma do tego 2factor oraz… analiza ryzyka? W tym odcinku na nasze pytania odpowiada Dariusz Nożyński z firmy dcs.pl. Zapraszamy do słuchania i do zadawania pytań!
O cyberbezpieczeństwie trzeba mówić nie tylko w kontekście zagrożeń, które dotyczą dorosłych, ale także w kontekście ochrony dzieci i młodzieży. Czyli tych, którzy są równie mocno narażeni na negatywne skutki korzystania z internetu, co ich rodzice i opiekunowie, ale często nie do końca potrafią sobie z nimi radzić. Zresztą, ostatnie lata i miesiące wyraźnie pokazały, że to właśnie dzieci i młodzież są grupą, w której niewłaściwe podejście do obecności chociażby w serwisach społecznościowych przynosi wiele negatywnych skutków także w tzw. rzeczywistym świecie. Dziś rozmówcą Ewy Paciorek jest specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci osób niepełnoletnich – Łukasz Wojtasik, współtwórca projektu Sieciaki.pl