Logowanie bez hasła – nadchodzi FIDO

Bezhasłowa obsługa standardów logowania FIDO w Chrome, ChromeOS i na Androidzie ogłosiło właśnie Google Polska. Technologia, która już niebawem na dobre zrewolucjonizuje standardy logowania ma być również dostępna na urządzeniach i przeglądarkach od Apple i Microsoftu.

Jak wyjaśnia Google, w telefonie hasło będzie wymagane tylko do odblokowania urządzenia. W smartfonach zostanie zapisany klucz uwierzytelniający FIDO, który będzie służył do odblokowywania konta. Jak zapewnia koncern, takie podejście ma całkowicie wyeliminować problemy z hasłami i bezpieczeństwem danych.

Jak będzie to wyglądało w praktyce?
Logowanie na stronie lub w aplikacji będzie wymagało jedynie odblokowania telefonu, bez konieczności podawania hasła do konta. “W telefonie zostanie zapisany klucz uwierzytelniający FIDO, który będzie służył do odblokowywania konta. Logowanie za pomocą takiego zaszyfrowanego klucza jest o wiele bezpieczniejsze, ponieważ informacje potrzebne do uwierzytelnienia są przekazywane tylko do konta online danego użytkownika w momencie odblokowania telefonu” – wyjaśnia Google.

W przypadku logowania na komputerze wystarczy odblokować telefon, gdy system o to poprosi. Po odblokowaniu, telefon więcej nie będzie potrzebny do weryfikacji, ponieważ logowanie będzie odbywało się automatycznie po odblokowaniu komputera. Co jeśli zgubię telefon? O tym Google również pomyślał, dlatego zaprojektował rozwiązanie tak, aby klucze uwierzytelniające synchronizowały się z nowym urządzeniem z pomocą kopii zapasowych dostępnych w chmurze.

My już nie możemy doczekać się jak w praktyce będzie wyglądało bezhasłowe logowanie i czy całkowicie wyeliminuje zagrożenia związane z funkcjonowaniem w cyfrowym świecie.