Maturzyści, uważajcie na próby oszustw

Matury 2022 rozpoczęte. Część zdających w poszukiwaniu wycieków arkuszy egzaminacyjnych może natknąć się na próby oszustw. To kolejna dobra okazja dla przestępców, dlatego bądźcie czujni.

Przecieki matur zdarzały się już wielokrotnie, nic więc dziwnego, że wielu maturzystów, chcąc jak najlepiej zdać egzaminy, szuka w sieci możliwych wycieków. Nie inaczej jest w tym roku. Hasła w tym temacie są w tych dniach niezwykle popularne w wyszukiwarkach internetowych, co budzi zainteresowanie oszustów.

Jak można dać się nabrać? Wystarczy kliknąć na link w formacie ZIP lub rar – po ich wypakowaniu może dojść do zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem, które będzie potrafiło przejąć dane wpisywane na klawiaturze, w tym hasła do kont społecznościowych czy bankowych. Inną metodą ataku jest ransomware, w wyniku którego ofiara będzie nakłaniana do zapłacenia okupu w celu odzyskania plików dostępnych na komputerze.

Podsumowując, nawet jeśli zdobędziecie rzekome arkusze maturalne, co już mocno koliduje z prawem, to z pewnością ich właściciel nie będzie dodatkowo zachęcać Was do ich pobrania, tym samym narażając się na jeszcze większe kłopoty.
Podsumowując, “googlujcie” z głową.