Miałeś kontakty handlowe z Ukrainą ? Cyberatak na Ukrainie

Atak na Ukrainę został przeprowadzony zarówno w charakterze militarnym jak i cybernetycznym. Nowy rodzaj malware jako destrukcyjne oprogramowanie ma na celu usunięcie danych. Trafił do tysięcy komputerów i sieje zniszczenie. Odkrycia dokonał zespół ESETResearch. Szczegóły cyberataku są nadal gromadzone, a jego skala i liczba nie jest jeszcze dokładnie określona.

Złośliwy kod jest ciężki do wykrycia, ponieważ podpisany jest zaufanym certyfikatem :

Wszystkie firmy, osoby współpracujące z Ukrainą powinny rozłączyć wszystkie wspólne dyski/ serwery. Komputery, skrzynki pocztowe i wszelkie kanały kontaktowe ze stroną Ukraińską powinny być sprawdzone, odseparowane i zabezpieczone.

Rosyjskie ataki cybernetyczne na Ukrainie cały czas trwają i trzeba przyjąć do wiadomości, że nie znikną tylko będą uderzać cały czas z taką samą lub większą siłą. Ataki związane z usuwaniem danych i destabilizacją to tylko niektóre działania Rosji w cyberprzestrzeni. Można spodziewać się dezinformacji w sieci, ale również takich posunięć jak przykładowe smsy, które otrzymali żołnierze Ukraińscy o treści „Moskwa zdecydowała się na użycie Sił Zbrojnych w Donbasie! Masz jeszcze czas, aby uratować życie i opuścić strefę”.

Rosja prowadzi wojnę hybrydową i działa na wszystkich polach również w cyberprzestrzeni. Z kolei firmy współpracujące z Rosją powinny spodziewać się utrudnień związanych z biznesem oraz kontrataków i inwigilacji ze strony zachodu, który musi podejmować kroki sprawdzające i odwetowe.