Mieszkaniec Piaseczna stracił 630 tys. zł metodą na tzw. “zdalny pulpit”

Nigdy nie instalujmy aplikacji i oprogramowań od nieznanych osób. Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie, dobitnie przekonał się o tym kilka dni temu 38-letni mieszkaniec tej miejscowości, który stracił 630 tys. zł.

Policjanci z Piaseczna ostrzegają przed metodą na tzw. “zdalny pulpit”. Polega ona na zainstalowaniu fałszywego oprogramowania na swoim komputerze, które umożliwia przestępcom m.in. przejęcie danych do logowania w bankowości internetowej. W taki właśnie sposób okradziony został mieszkaniec Piaseczna, który uległ oszustwu fałszywej firmy brokerskiej. Mężczyzna był przekonany, że inwestuje na giełdzie i za namową rzekomego pracownika firmy brokerskiej zainstalował polecone przez niego oprogramowanie.

Oszuści, dysponując danymi do logowania w banku nie tylko wypłacili 130 tys. zł, ale dodatkowo zaciągnęli na mężczyznę kredyt w wysokości 500 tys. zł!

Jak widać, ofiarami oszustw internetowych padają nie tylko ludzie starsi, ale również młodzi, którzy doskonale orientują się w temacie płatności internetowych. Bądźmy czujni i nie instalujmy oprogramowania od nieznannych osób i instytucji. Pamiętajmy, że autentyczność wszelkich podejrzanych maili oraz sms-ów z banków zawsze można zweryfikow telefonicznie w danej instytucji.