Czym jest bezpieczeństwo (w) sieci? Jakie są najpopularniejsze metody działania cyberprzestępców i jak bronić się przed atakami oszustów? Co to jest menadżer haseł i czy warto go używać? Jak zabezpieczyć firmowy i prywatny komputer podczas pracy zdalnej? Czy smartfon powinien być najlepszym przyjacielem nastolatka? Odpowiedzi na te i wiele podobnych pytań znajdziecie w naszym cyklu podcastów. Wszystko prostym, zrozumiałym dla wszystkich językiem. Bądź bezpieczny w sieci z nami! Nasz cykl podcastów Cyberbezpieczeństwo od podstaw. Praktyczna wiedza dla każdego znajdziecie w najpopularniejszych platformach podcastowych na czele ze Spotify.
Macie pytania, chcecie zaproponować temat kolejnych rozmów albo znacie ciekawego gościa? Napiszcie! Na Wasze wiadomości czekamy pod adresem: [email protected].
Skąd pomysł na cykl podcastów? Jak działają cyberprzestępcy? Gdzie czyha na nas największe niebezpieczeństwo? Co robić w sytuacji, gdy już staliśmy się ofiarą, ktoś nas oszukał, okradł lub przejął nasze konto w serwisie społecznościowym? Gdzie szukać pomocy? Jak nauczyć się bezpiecznie korzystać z zasobów cyfrowych? Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci dzieci i młodzieży oraz seniorów? I co ma do tego opowieść o Ali, która miała siedem kotów i lubiła truskawki?
Czym jest cyberbezpieczeństwo? Tłumaczymy prostym językiem. Najsłabszym ogniwem jest człowiek, czyli „zero zaufania” jako podstawowa zasada w cyberbezpieczeństwie Czy SMART świat to przepustka dla cyberprzestępców? Czym jest phishing i co ma wspólnego z łowieniem? Oraz: jak możemy i powinniśmy zadbać o naszą prywatność w sieci? Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka podcastu z cyklu „Cyberbezpieczeństwo od podstaw. Praktyczna wiedza dla każdego”. Naszym gościem jest Piotr Kukla – certyfikowany audytor systemów bezpieczeństwa i praktyk w branży od ponad 18 lat.
Dlaczego urlopem chwalimy się dopiero po powrocie?
Co to jest filtr prywatyzujący i czy ochroni nas przed wścibskimi spojrzeniami zza ramienia? Dlaczego warto przeprowadzić tzw. biały wywiad przed dokonaniem rezerwacji wakacyjnego pobytu? Kto zna hasło do hotelowego sejfu i czy hotelowe kawiarenki internetowe są bezpieczne? Jakie narzędzia i funkcje nowoczesnej bankowości mogą nam pomóc w ochronie przed cyberzagrożeniami? Na te i inne pytania w kontekście cyberbezpieczeństwa na wakacjach rozmawiamy z Piotrem Kuklą – certyfikowanym audytorem systemów bezpieczeństwa w 3. odcinku z cyklu Cyberbezpieczeństwo od podstaw. Praktyczna wiedza dla każdego. Zapraszamy do słuchania!Co mają ze sobą wspólnego: uzależnienie od mediów społecznościowych i tanoreksja? Dlaczego nadmierne przywiązanie do nowych technologii może być niebezpieczne dla dzieci i młodzieży? Jak radzić sobie z zaobserwowanym syndromem FOMO lub uzależnieniem od gier komputerowych? Jak wyrwać nastolatków z matni ciągłego bycia online? W kolejnym odcinku naszego cyklu podcastów poruszamy tematy związane z ciemną stroną użytkowania internetu – naszym gościem jest pani Marta Wieczorek – psycholożka i specjalistka terapii uzależnień.
Czy montując kamerę w naszym otoczeniu rozwiązujemy problem cyberbezpieczeństwa? Smart home: udogodnienie czy pułapka? Czyli co nas czeka, gdy kontrolę nad sterowanymi zdalnie urządzeniami przejmie ktoś nieuprawniony? Czy to prawda, że smartfon nas szpieguje i śledzi? I co z tym wspólnego Big Data? Praktyczna wiedza dla każdego Aleksander Woronow – inżynier systemów bezpieczeństwa, wykładowca ośrodka szkoleniowego Polskiej Izby Systemów Alarmowych i ekspert Krajowego Instytutu Cyberbezpieczeństwa. Zapraszamy do słuchania!
Bezpieczna strona internetowa: co to oznacza w praktyce? Na co należy zwrócić uwagę przy codziennym odwiedzaniu witryn, sklepów czy portali? Czym jest domena, a co mają wspólnego ciasteczka ze śledzeniem? Czy popularna „kłódka” rozwiązuje problem bezpieczeństwa strony? Kto odpowiada za własność domeny i dlaczego warto o niej pamiętać? Czy literówki w adresie strony zawsze oznaczają kłopoty? Kto powinien znać nasze hasło do administrowania stroną? Dlaczego aktualizacje i tworzenie kopii zapasowych są tak ważne? I na jakie elementy strony zwracają uwagę Polacy w kontekście nie tylko wiarygodności, ale i bezpieczeństwa?
Co drony mają wspólnego z wojskiem? Czym są tak zwane BSL-e i gdzie znajdują zastosowanie? Czy drony to latające zabawki, czy bardzo użyteczne narzędzia służące w wielu dziedzinach nauki, przemysłu, a nawet ochrony zdrowia? Czy drony mogą się przydać również w świecie przyrody? I co ma do tego cyberbezpieczeństwo? Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka z naszego cyklu podcastów „Cyberbezpieczeństwo od podstaw”. Gościem ponownie jest Aleksander Woronow.