To nie wyciek danych z NFZ – uważajcie na fałszywe maile

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega placówki medyczne przed atakiem typu ransomware, w którym oszuści podszywają się pod NFZ. Kliknięcie w link podany w wiadomości powoduje zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem. Uczulamy zatem i zalecamy uważne czytanie wiadomości oraz weryfikację nadawcy.

Jak czytamy w komunikacie NFZ: “Odebraliśmy niepokojące sygnały o fałszywych mejlach, które informują o rzekomym wycieku danych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Informacje zawarte w tych wiadomościach są nieprawdziwe. Nie doszło do żadnego wycieku danych. NFZ nie jest też nadawcą mejli.”

A oto treść fałszywego maila, który informuje o rzekomym wycieku danych podmiotów współpracujących z Funduszem: „Informujemy z żalem, w dniu dzisiejszym doszło do wycieku informacji dotyczących podmiotami współpracującymi z NFZ. Aby zweryfikować, czy Państwa firma znajduje się na liście, zachęcamy do zapoznania się z dołączonym spisem. W przypadku, Państwo znajdujecie się na liście, zalecamy zmianę Państwa hasła.”

Fundusz jednoznacznie odcina się od tych wiadomości, zaznaczając także, że nie udostępnia listy podmiotów, z którymi współpracuje, co powinno jeszcze bardziej wzbudzić czujność pracowników placówek medycznych, do których trafiły fałszywe wiadomości.

Przestrzegamy więc po raz kolejny przed klikaniem w linki podane w wiadomości, ponieważ może to doprowadzić do uruchomienia złośliwego oprogramowania, a w konsekwencji do utraty danych.