Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Kolejna, niezwykle przydatna funkcja, trafia właśnie do aplikacji mObywatel. Wystarczy, że zdasz egzamin na prawo jazdy i już możesz kierować autem, bez konieczności czekania na wydanie plastikowego dokumentu. Tymczasowe prawo jazdy będzie ważne 30 dni od momentu zdania egzaminu w kategoriach: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Wdrażanie nowej funkcjonalności ruszyło w poniedziałek, 7 sierpnia i potrwa maksymalnie do 21 sierpnia br.

O nowości w mObywatelu poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Prawo jazdy w smartfonie to duże ułatwienie dla świeżo upieczonych kierowców, jak również tych, którzy rozszerzyli swoje uprawnienia o kolejne, wyżej wymienione kategorie.

Jak to możliwe, że w aplikacji pojawia się nasze prawo jazdy? Dzieje się tak za sprawą przekazywania informacji pomiędzy systemami – PWPW oraz CEK. Egzaminator wypełnia wynik egzaminu w PKK, bez czekania na zatwierdzenie protokołu. Te dane wysyłane są do CEK oraz Starosty. Następnie tworzone jest tymczasowe prawo jazdy z 30-dniowym terminem ważności. Użytkownik aplikacji otrzymuje z kolei powiadomienie o możliwości pobrania nowego dokumentu.

Dane kierowcy znajdują się w systemie, więc w razie kontroli drogowej nie trzeba okazywać aplikacji policjantowi.