94 proc. nastolatków doświadcza FOMO, czyli negatywne skutki korzystania z social mediów

NASK opublikował właśnie kolejny, ciekawy materiał na temat uzależnienia młodego pokolenia od sieci i social mediów. Pokazuje skalę problemu, skutki nadmiernego korzystania przez młode osoby z sieci, radzi również jak tę internetową obecność kontrolować.

Jak pokazują dane DataReportal, w styczniu br. niemal 70 proc. ogółu populacji naszego kraju stanowiło aktywnych użytkowników mediów społecznościowych. To bardzo dużo, a są wśród nich również nastolatkowie, którzy spędzają czas na graniu, oglądaniu, filmów i seriali, a także kontaktowaniu się z rówieśnikami za pomocą komunikatorów.

Walka z nadmiernym przebywaniem młodych osób w sieci jest z góry skazana na porażkę, to element naszego życia, możemy jednak mieć wpływ na rozsądne korzystanie nastolatków z dobrodziejstw social mediów.

Brak kontroli i nadmierne przebywanie młodych osób w sieci skutkuje zjawiskiem FOMO – „fear of missing out”, o którym już pisaliśmy. W skrócie sprowadza się on do przebodźcowania i strachu przed odłączeniem od sieci i dostępu do informacji. Wprowadza paniczny lęk w momencie odcięcia od dostępu do sieci jak w przypadku typowego uzależnienia.

Do czego sprowadza się cyfrowa higiena nastolatków? Z czego warto korzystać, by nadmierna aktywność dzieci w sieci nie zamieniła naszego życia rodzinnego w koszmar? NASK przypomina o kilku, prostych zasadach:

Po pierwsze, stawianie granic, czyli ustalenie limitów czasowych na dzienne korzystanie z sieci.
Po drugie, monitorowanie aktywności dziecka w sieci bez nadmiernego naruszania jego prywatności. NASK poleca w tym celu swoją aplikację o nazwie “mOchrona”.

Po trzecie, ustawienia prywatności w profilach społecznościowych dzieci, tak aby publikowane treści były widoczne tylko dla zaufanych osób.

Po czwarte, częstsze przerwy i angażowanie dzieci do codziennej aktywności w realnym życiu – wspólne gotowanie, zakupy, sport, spotkania z bliskimi.

Zapraszamy do lektury naszego poprzedniego materiału, w którym przytaczamy inny raport NASK wyjaśniający zjawisko FOMO.
Mniej obline, częściej odffline