Cyberbezpieczne wakacje to dziś nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób mniej technicznych. Dzięki kilku, prostym wskazówkom również takie osoby będą mogły jednak spokojnie wypoczywać na upragnionym urlopie, nie martwiąc się o kradzież pieniędzy czy równie dziś wartościowych – danych osobowych.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami:
Po pierwsze, unikaj korzystania z publicznej, bezpłatnej sieci wi-fi.
Po drugie, uważaj na ekran swojego urządzenia. Osoby postronne, które siedzą obok Ciebie w samolocie czy w pociągu mogą zapamiętać twoje dane logowania.
Po trzecie, weryfikuj dokładnie strony www, na których dokonujesz rezerwacji. Cyberprzestępcy lubią naśladować prawdziwe strony internetowe z ofertami wakacji lub hoteli i apartamentów. Mogą tym samym wykraść Twoje dane lub pieniądze.
Po czwarte, nigdy nie udostępniaj swoich danych uwierzytelniających. Niestety, większość z nas używa tych samych nazw użytkowników i haseł na wielu kontach internetowych, dlatego kradzież danych uwierzytelniających jest powszechnym celem oszustw typu phishing. E-maile/wiadomości phishingowe często będą podszywać się pod znane marki, specjalistów ds. obsługi klienta, a nawet pod twojego pracodawcę.
Po piąte, bankomaty. Unikaj wypłacania z nich pieniędzy, ponieważ przestępcy zwłaszcza w kurortach, często podłączają specjalne skanery danych uwierzytelniających karty kredytowe.
Praktycznej wiedzy nigdy za wiele, dlatego zachęcamy również do wysłuchania rozmowy z Piotrem Kuklą – certyfikowanym audytorem systemów bezpieczeństwa w 3. odcinku z cyklu Cyberbezpieczeństwo od podstaw. Praktyczna wiedza dla każdego. Znajdziecie w nim mnóstwo praktycznych wskazówek, idealnych na wakacje:
Wysłuchaj rozmowy
Najnowsze komentarze