Zapewnienie ciągłości działania, integralności i dostępności danych to wymóg płynący nie tylko z przepisów RODO, ale także obowiązek każdego z samorządów. Instytucje publiczne przechodzą obecnie transformację cyfrową, której celem jest poprawa dostępności i jakości obsługi mieszkańców. Jednym ze skutecznych narzędzi, które można wykorzystywać w infrastrukturze IT w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia zakłóceń w ciągłości działania jest instalacja agregatu prądotwórczego.
Zakup agregatu prądotwórczego idealnie wpisuje się w działania związane z poprawą cyberbezpieczeństwa. Istotą bezpieczeństwa w sieci jest bowiem zapewnienie ciągłości działania nawet w przypadku zaniku zasilania. Urządzenia dostępowe i serwery muszą dalej pracować. Co zrobić w sytuacji awarii zasilania? W pierwszej kolejności zapewniają je nam UPS-y, czyli urządzenia bateryjne, które utrzymują napięcie. Niestety, są one ograniczone ze względu na pojemność użytych akumulatorów. Po drugie, podtrzymanie serwerów poprzez UPS-y zazwyczaj trwa od kilku minut do kilku godzin, więc w przypadku dłuższych awarii niezbędne jest zastosowanie agregatów prądotwórczych. Są one ostatnim ogniwem w zabezpieczeniu zasilania w razie długotrwałego braku zasilania z sieci energetycznej.
Do wyboru mamy agregaty przenośne, które wymagają ręcznego uruchomienia i podłączenia do serwerowni lub agregaty automatyczne, które uruchamiają się same po kilkuminutowej awarii zasilania.
Kolejnym argumentem “za” zakupem agregatu prądotwórczego jest trwający właśnie program Cyberbezpieczny Samorząd adresowany do gmin i powiatów w całej Polsce. W ramach dofinansowania samorządy mogą otrzymać kilkaset tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji na poprawę cyberbezpieczeństwa. Jak się okazuje, zakup agregatu prądotwórczego jest uznawany w projekcie za koszt kwalifikowalny.
Od czego zależy cena agregatu? Trudno w tej kwestii podać jedną kwotę. Koszt agregatu prądotwórczego zależy bowiem od kilku czynników takich jak: infrastruktura w danym obiekcie, występowanie lub nie układu przełączającego itp.
Oferujemy kompleksową obsługę w zakresie zakupu agregatu prądotwórczego – od wyboru optymalnego modelu, przez dostawę po kompletne wdrożenie zasilania gwarantowanego, które – przypomnijmy – można rozliczyć w kosztach kwalifikowalnych projektu Cyberbezpieczny Samorząd.
Najnowsze komentarze