Pożyczka, kredyt, wydanie karty kredytowej, uzyskanie leasingu konsumenckiego czy sprzedaż nieruchomości – w tych wszystkich sytuacjach instytucje finansowe, sądy, notariusze czy firmy telekomunikacyjne będą zobowiązane do weryfikacji rejestru zastrzeżonych numerów PESEL. Mowa o wprowadzanej właśnie przez Ministerstwo Cyfryzacji inicjatywie zastrzeżenia numerów PESEL w celu ochrony obywateli przed skutkami kradzieży danych i zaciągniętych na nich zobowiązań.
W tej chwili to ofiary oszustw muszą spłacać pożyczki zaciągnięte przez złodziei, muszą również udowadniać, że to nie one zaciągnęły określone zobowiązania. Nowe przepisy, które mają wejść w życie od czerwca 2024 roku, mają ten obowiązek zlikwidować. W sytuacji gdy dojdzie do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby, która zastrzegła swój numer PESEL instytucja finansowa nie będzie mogła domagać się spłaty roszczenia. Co więcej, każda instytucja finansowa, sądy, notariusze czy firmy pożyczkowe będą zobowiązane do sprawdzania rejestru zastrzeżonych PESEL-i przed udzieleniem pożyczki, sprzedażą nieruchomości czy podpisaniem aktu notarialnego.
Aby zastrzec swój numer PESEL wystarczy wejść na stronę gov.p, niebawem z tej opcji będzie można również skorzystać w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie można zdjąć w każdej chwili, a zmiany dokonują się w czasie rzeczywistym. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przypomina, że skutki prawne ustawy będą dotyczyły zdarzeń, które wystąpią po 1 czerwca 2024 r. Obecne możliwości to pierwszy etap wdrażania nowych regulacji.
Najnowsze komentarze