Agata Meble ofiarą ataku hakerskiego

Agata Meble – znana w całej Polsce sieć sklepów z meblami oraz artykułami wyposażenia wnętrz padła ofiarą ataku hakerskiego – informuje Pełnomocnik Bezpieczeństwa Informacji Agata S.A. w komunikacie dla mediów umieszczonym na stronie internetowej firmy. W dniu 22 czerwca br. przestępcy włamali się do systemu Agata Meble i przechwycili dane osobowe klientów w szczególności: imię i nazwisko, adres, dane kontaktowe oraz informacje o złożonych zamówieniach i reklamacjach. Firma weryfikuje czy doszło do skopiowania danych przez hakerów.

Jak czytamy w komunikacie marki: -Naruszenie ochrony danych osobowych polegało na tymczasowej utracie dostępu do nich, naruszeniu ich poufności, a być może (co jest obecnie przez Nas weryfikowane) również na ich skopiowaniu.

-Login i hasło używane do konta klienta były przez nas przechowywane poza infrastrukturą objętą atakiem. Dane finansowe – dotyczące sposobu płatności, w tym numery kont i kart – nie były przez nas przetwarzane (płatności były realizowane przez operatorów zewnętrznych) i w związku z tym, również były poza infrastrukturą objętą atakiem. Wnioski o kredyt ratalny (zarówno on-line jak i w sklepach stacjonarnych) były składane w bankach lub u ich przedstawicieli. Nie mieliśmy dostępu do żadnych danych podawanych we wnioskach kredytowych, a więc nie były one zagrożone.

Po zdiagnozowaniu przez firmę zaistniałego ataku, specjaliści IT podjęli środki w celu zminimalizowania jego skutków poprzez poprzez przywrócenie kopii danych z serwerów zapasowych oraz zmianie danych dostępowych do systemów. Jak podkreśla firma, zgłoszenie o zaistniałym cyberataku skierowano do właściwych służb, a także do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W związku z zaistniałą sytuacją Agata Meble zaleca zachowanie szczególnej ostrożności klientów firmy w przypadku otrzymania niechcianej komunikacji drogą mailową lub przy telefonicznych próbach kontaktu w wykonaniu pracowników innej instytucji w celu potencjalnego wyłudzenia dodatkowych danych.

Osoby zainteresowane uzyskaniem dodatkowych, bardziej szczegółowych informacji w związku z zaistniałym zdarzeniem proszone są o kontakt z biurem obsługi klienta Agata Meble pod adresem e-mail: [email protected] lub za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej.