Atak hakerski w Urzędzie Miasta Otwocka – ciąg dalszy sprawy

Kilka tygodni temu media obiegła informacja o ataku hakerskim na Urząd Miasta Otwocka. W nocy z 15 na 16 października ofiarą przestępców mogły paść dane osobowe mieszkańców. O to jak Urząd ustosunkował się do całej sprawy w wydanym 16 listopada oświadczeniu.

Jak czytamy na wstępie, Urząd podkreśla, że sprawa miała o wiele szerszy charakter, gdyż celem przestępców stały się również inne jednostki samorządowe, takie jak Małopolski Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu czy Urząd Gminy Kościerzyna.

Nie to jest jednak istotą pisma. Urząd potwierdza fakt zaszyfrowania baz danych, które nastąpiło 18 października, a w wyniku ataku przestępcy mogli uzyskać dostęp do wrażliwych danych. W tej sprawie śledztwo prowadzi Prokuratura.

Dane takie jak: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania czy numer konta bankowego mogły trafić w ręce hakerów, Urząd podkreśla jednak, że w chwili obecnej nie ma potwierdzenia co do wycieku ww. danych. Przedstawia również listę rekomendowanych działań dla mieszkańców, które mają zminimalizować ryzyko ewentualnych szkód związanych z wykorzystaniem wykradzionych danych. Ich kompletną listę mogą Państwo zobaczyć w oficjalnym piśmie UM Otwocka: PISMO – KLIKNIJ TUTAJ