Atak Ransomware na JBS – największego dostawcę mięsa na świecie

JBS jest największym na świecie dostawcą mięsa, który posiada 150 zakładów w 15 krajach na całym świecie. Firma zatrudnia ponad 150tys. pracowników, a jej klientami są markety oraz restauracje m.in. McDonald’s.

Atak Ransomware na globalnego dostawcę mięsa spowodował zamknięcie niektórych zakładów w Stanach Zjednoczonych m.in. w Utah, Teksas, Nebraska czy Wisconsin. Wstrzymanie pracy dotyczyło również zakładów w innych krajach m.in. w Kanadzie i Australii. Nowoczesne zakłady mięsne nie są w stanie w dzisiejszych czasach funkcjonować bez sprawnych systemów informatycznych, które wykorzystywane są na wielu etapach działalności w tym rozliczeniu i wysyłce.

Biały dom podał do wiadomości, że za cyberatakiem stoją Rosjanie, a rząd Australijski deklaruje pomoc w wykryciu sprawcy, aby wspomóc JBS. Przez atak firma JBS wstrzymała przyjmowanie żywych zwierząt, przez co spadły ich ceny, a poprzez obawy dotyczące dostaw ceny mięsa wzrosły.

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które szyfruje dane i żąda okupu w zamian za ich przywrócenie. W niedawno opublikowanym artykule opisaliśmy w jaki sposób przygotować firmę na atak Ransomware.

Bądź gotowy na atak Ransomware w Twojej firmie! Sprawdź jak się chronić – kliknij tutaj

Jest to kolejny duży atak Ransomware w USA w 2021 roku. W zeszłym miesiącu doszło do ataku wymierzonego w rurociąg Colonial, co spowodowało jego sparaliżowanie, a co za tym idzie wstrzymanie dostaw paliwa na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Colonial Pipeline mimo zaleceń rządowych zapłaciło okup cyberprzestępcom w wysokości 4,4 miliona dolarów.