Bankowość elektroniczna stała się dla większości użytkowników codziennością. Transakcje gotówkowe dla sporej rzeszy osób, a zwłaszcza firm stały się prehistorią. W dzisiejszych czasach praktycznie w każdym momencie niezależnie czy jest to zakup biletu na pociąg czy kupno chleba w piekarni możesz rozliczyć się bezgotówkowo. Wraz ze zmianą płatności i zarządzania finansami nastąpiła również ewolucja w sferze oszustw i kradzieży. W dzisiejszych czasach widoczny jest duży spadek przestępczości związanej z rabunkami czy tzw. kradzieżami kieszonkowymi w których celem była gotówka, zaś zauważalny jest duży wzrost cyberprzestępczości w zakresie bankowości elektronicznej.
W 2021 roku Krajowy Instytut Cyberbezpieczeństwa przeprowadził badania związane z bezpieczną bankowością, które wykazały, że poziom wiedzy na ten temat nie jest wystarczający. Jednym z kluczowych zagadnień były pytania o hasła do bankowości, które wykazały m.in. że 13% ankietowanych nigdy nie zmieniło swojego hasła do bankowości elektronicznej.
Jak często zmieniasz hasło do bankowości elektronicznej ?
Jakich zasad należy przestrzegać, aby zabezpieczyć swoje internetowe konto w banku ?
Zabezpiecz swój sprzęt – niezależnie czy korzystasz z aplikacji w telefonie czy z komputera, sprzęt z którego łączysz się do swojej bankowości powinien być wyposażony w oprogramowanie antywirusowe, które powinno być na bieżąco aktualizowane.
Dokonuj bieżącej aktualizacji systemu, przeglądarki internetowej i innych oprogramowań i aplikacji. Większość aktualizacji zawiera w sobie łatki na zidentyfikowane luki w zabezpieczeniach- jeśli nie dokonasz aktualizacji to haker będzie mógł wykorzystać niezałataną lukę do ataku.
Instaluj na swoim urządzeniu tylko i wyłącznie niezbędne programy i aplikacje, które pochodzą z legalnego i zaufanego źródła.
Nie daj się złapać na atak socjotechniczny. Bank nie zapyta Cię nigdy o dane do logowania, poufne dane, a także nigdy nie będzie Cię prosił o zainstalowanie czy aktualizację aplikacji. Aby zapobiec atakom socjotechnicznym należy również dbać o ochronę swoich danych i nie upubliczniać informacji o sobie np. w mediach społecznościowych, które stanowią jedno z szerszych źródeł wiedzy dla cyberprzestępców.
Przestrzegaj zasad bezpiecznego poruszania się w sieci w tym:
– sprawdzaj czy strona na którą się udajesz jest bezpieczna (rozpoczyna się od https i ma symbol zamkniętej kłódki co oznacza stosowanie certyfikatu SSL).
– Nie otwieraj linków i załączników pochodzących z nieznanych źródeł np. wiadomości e-mail.
– Nie zapisuj haseł w przeglądarkach.
Na stronę banku zawsze wchodź poprzez bezpośrednie wpisanie adresu strony banku – nie korzystaj z linków i podstron w celu zalogowania się na swoje konto.
Chroń swoje dane do logowania i stosuj silne i unikatowe hasło.
Pamiętaj o regularnej zmianie hasła do bankowości elektronicznej ( w tym celu możesz skorzystać z managera haseł).
Chroń swoją kartę poprzez:
– nie udostępniania jej osobom postronnym (np. nie pozostawiaj jej na stoliku, ani w miejscu widocznym gdzie ktoś mógłby zdobyć dane karty np. ze zdjęcia czy nagrania kamery)
– nie przekazuj danych karty – staraj się wybierać inną formę płatności, a z autoryzacji karty korzystaj tylko w przypadku zaufanych stron.
– nie przechowuj pinu do karty w miejscu, gdzie jest ona przechowywana np. w portfelu.
Jeśli dokonujesz zakupów online i jakikolwiek element wydaje Ci się podejrzany zastanów się nad znalezieniem alternatywy np. jeśli dany produkt na innych portalach kosztuje ok. 150zł, a strona na której zamierzasz zrobić zakup sprzedaje ją za 10zł i jest to ostatni produkt dostępny na stronie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to oszustwo, które opiera się na Twoich emocjach i konieczności szybkiego działania.
Większość banków promuje zasady bezpiecznej bankowości i oferuje Ci narzędzia pozwalające na wzrost bezpieczeństwa Twojego konta. Nie ignoruj wiadomości z banku dostępnych na Twoim koncie – często znajdują się tam np. informacje o bieżących metodach ataków i wskazów w jaki sposób uniknąć zagrożenia. Warta uwagi jest również strona Związku Banków Polskich która wyjaśnia i przedstawia zagrożenia związane z bankowością elektroniczną.
Najnowsze komentarze