CERT Polska – ponad 600 wzorców fałszywych sms-ów i ponad 250 tys. fałszywych domen

Wzrost liczby cyberzagrożeń w sieci to przerażające statystyki – ostatnio podzielił się nimi zespół CERT Polska, który podsumowując większość 2024 roku informuje o kolejnych rekordach. To na zespole CERT spoczywa zadanie opracowywania wzorów fałszywych wiadomości sms, a także prowadzenie rejestru fałszywych domen. To dzięki temu działaniu rośnie nasze bezpieczeństwo w sieci.

Wzorce fałszywych wiadomości sms tworzone są na podstawie zgłoszeń od obywateli. Każdy z nas może wysłać informację o otrzymanym, podejrzanym sms-ie do zespołu CERT Polska. Można to zrobić na wiele sposobów:
przesyłając SMS na numer: 8080
wypełniając formularz na stronie: incydent.cert.pl
wysyłając email na adres: [email protected]
korzystając z nowych funkcji w aplikacji mObywatel

Jak informuje CERT, do tej pory powstało niemal 600 wzorców wiadomości sms. Przełożyło się to na zablokowanie ponad 1 mln 73 tys. wiadomości od oszustów, zanim dotarły one do użytkowników. W większości sms-y od cyberprzestępców informują o rzekomych niedopłatach za paczki, za rachunki, zachęcają do skorzystania z zaskakująco atrakcyjnych ofert różnego rodzaju; alarmują o rychłym wygaśnięciu konta na jakiejś platformie, serwisie albo o konieczności zaktualizowania danych, by nadal korzystać z jakichś usług.

Przestępcy wykorzystują oczywiście nie tylko sms-y, ale także fałszywe strony internetowe, które służą oszustom do wyłudzeniu danych, a w konsekwencji próby kradzieży środków. Działalność CERT w tym zakresie sprowadza się do prowadzenia rejestru fałszych domen, z którym można zapoznać się bez problemu na oficjalnej stronie CERT Polska, jak również blokowania dostępu do stron wyłudzających dane, na które kierują nas oszuści. Do tej pory CERT wprowadził na listę ponad 250 tys. adresów, średnio 265 dziennie!

Warto zgłaszać podejrzane sms-y i domeny do zespołu CERT – tym sposobem dbamy o nasze wspólne bezpieczeństwo. I nie jest to puste hasło – dzięki akcji w ubiegłym roku udaremniono 50 mln prób wejścia na fałszywe strony, a tylko w tym roku już 75 milionów prób wejścia na strony z utworzonej listy!