Chroń swoje urządzenia podczas wakacji

Cyberbezpieczne wakacje to dziś nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób mniej technicznych. Dzięki kilku, prostym wskazówkom również takie osoby będą mogły jednak spokojnie wypoczywać na upragnionym urlopie, nie martwiąc się o kradzież pieniędzy czy równie dziś wartościowych – danych osobowych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami:
Po pierwsze, unikaj korzystania z publicznej, bezpłatnej sieci wi-fi.
Po drugie, uważaj na ekran swojego urządzenia. Osoby postronne, które siedzą obok Ciebie w samolocie czy w pociągu mogą zapamiętać twoje dane logowania.
Po trzecie, weryfikuj dokładnie strony www, na których dokonujesz rezerwacji. Cyberprzestępcy lubią naśladować prawdziwe strony internetowe z ofertami wakacji lub hoteli i apartamentów. Mogą tym samym wykraść Twoje dane lub pieniądze.
Po czwarte, nigdy nie udostępniaj swoich danych uwierzytelniających. Niestety, większość z nas używa tych samych nazw użytkowników i haseł na wielu kontach internetowych, dlatego kradzież danych uwierzytelniających jest powszechnym celem oszustw typu phishing. E-maile/wiadomości phishingowe często będą podszywać się pod znane marki, specjalistów ds. obsługi klienta, a nawet pod twojego pracodawcę.
Po piąte, bankomaty. Unikaj wypłacania z nich pieniędzy, ponieważ przestępcy zwłaszcza w kurortach, często podłączają specjalne skanery danych uwierzytelniających karty kredytowe.

Praktycznej wiedzy nigdy za wiele, dlatego zachęcamy również do wysłuchania rozmowy z Piotrem Kuklą – certyfikowanym audytorem systemów bezpieczeństwa w 3. odcinku z cyklu Cyberbezpieczeństwo od podstaw. Praktyczna wiedza dla każdego. Znajdziecie w nim mnóstwo praktycznych wskazówek, idealnych na wakacje:
Wysłuchaj rozmowy