Ciemne strony sztucznej inteligencji

Rozwój sztucznej inteligencji na dobre wpisał się w krajobraz naszej rzeczywistości. Niemal każdy z nas co najmniej słyszał o rozwiązaniach takich jak choćby CHAT GPT, a wielu z nas miało okazję korzystać z tych narzędzi. Ekspresowe tempo wkraczania sztucznej inteligencji w nasze codzienne życie jednych zachwyca, u innych budzi respekt i obawy. Można zaryzykować tezę, iż te drugie pojawiają się raczej u znawców tematu, osób bardziej technicznych, które rozumieją mechanizmy rządzące powstawaniem rozwiązań opartych o AI. Dziś chcielibyśmy polecić Państwu gorąco wykład – vloga profesora Jerzego Surmy – wykładowcy Szkoły Głównej Handlowej. Rzadko się zdarza, aby całkowicie bezpłatnie, nie w uczelnianej auli, mieć okazję wysłuchać tak rzetelnego i ciekawego wykładu na temat ciemnej strony sztucznej inteligencji oraz możliwości jej wykorzystania przez cyberprzestępców. W naszej ocenie to pozycja obowiązkowa nie tylko dla tzw. osób technicznych, ale każdego z nas.

Wykład profesora Surmy to ponad 40 minut konkretnej, fachowej wiedzy przełożonej na prosty język. W materiale znajdą Państwo zagadnienia takie jak: deep fake, podatności GitHub-a, czyli serwisu dedykowanego programistom, który umożliwia generowanie kodu z wykorzystaniem AI, klonowanie obrazu oraz dźwięku jako nowe możliwości dla cyberprzestępców i nie tylko.

Klonowanie głosu czy obrazu to – poza pozytywnymi aspektami – także ryzyko oszustw tzw. deep fake’ów, np. podszywania się pod pracodawcę w celu wykonania przelewu itp.

Zdaniem profesora Surmy każdy przekaz cyfrowy może być sztucznie generowany i podlegać manipulacji. Co gorsza, nie istnieją obecnie żadne wiarygodne narzędzia do identyfikacji treści generowanych przez AI. W obliczu takich zagrożeń nie pozostaje nam nic innego jak być czujnym, włączyć krytyczne myślenie. Miejmy nadzieję, że trwające prace nad regulacją rozwiązań bazujących na AI skutecznie zapobiegną nadużyciom i nie przyniosą nam więcej szkody, niż pożytku.

Jeszcze raz gorąco zachęcamy do wysłuchania wykładu dostępnego pod poniższym linkiem:
WYKŁAD – zobacz wideo