Cyberatak na Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie

Do niechlubnej listy samorządów, które padły ofiarą hakerów dołączył właśnie Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie. System informatyczny urzędu został zaatakowany w nocy z 5 na 6 lipca. Do dziś (14 lipca) samorząd nie poinformował oficjalnie o przywróceniu pełnej funkcjonalności niedziałającego systemu.

Jak informuje na swojej stronie Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie, w wyniku ataku urząd stracił dostęp do części systemów i zgodnie z procedurami całe zdarzenie zostało zgłoszone organom ścigania oraz CSIRT NASK. Stosowne zgłoszenie trafiło również do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Od ponad tygodnia informatycy pracują nad przywróceniem działania kluczowych systemów w celu przywrócenia możliwości pełnego działania poszczególnym wydziałom jednostki.

Z informacji podawanych na stronie urzędu wynika, że w pełni funkcjonują wydziały dowodów osobistych, Ewidencji Ludności oraz USC. Jak wygląda kwestia pracy pozostałych wydziałów? O tym urząd ma poinformować niezwłocznie, gdy tylko informatycy przywrócą pełne działanie zaatakowanych systemów.