Dane osobowe nie tracą ważności – uważajcie na phishing

CERT Polska informuje o kolejnej akcji phishingowej. Tym razem oszuści rozsyłają fałszywe sms-y, w których podszywając się pod Ministerstwo Spraw Wewentrznych i Administracji, próbują wyłudzić dane osobowe oraz dane karty płatniczej. Nie dajcie się nabrać.

W wiadomości czytamy o konieczności aktualizacji danych osobowych pod groźbą kary. To oczywiście oszustwo – nasze dane osobowe nie tracą ważności, a MSWiA nie żąda od nas podawania danych osobowych, a tym bardziej danych kart płatniczych na stronie internetowej. Link zawarty w sms-ie kieruje do stron podobnych do stron rządowych, jednak nie ma z nimi nic wspólnego. Osoba, która kliknie w link i poda dane osobowe, a także przejdzie bramkę płatności, podając dane karty płatniczej możę liczyć się ze sporymi problemami. Nie tylko kradzieżą wizerunku, ale także pieniędzy.

Prezentujemy, ku przestrodze, wzorzec fałszywej wiadomości. Nie odpisujcie na takie sms-y, a podobne wiadomości czy maile, o których usłyszycie, bądź które odbierzecie zgłaszajcie bezpośrednio do CERT Polska. Wspólnymi siłami budujmy nasze bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz