Darmowe laptopy dla czwartoklasistów – jak chronić komputery przed złośliwym oprogramowaniem?

Program “Laptop dla ucznia” rozpoczął się na początku września br. przekazaniem ponad 4300 komputerów do 178 szkół w całej Polsce. Jednym z pierwszych miast, do których dotarł sprzęt był Otwock. Zgodnie z zapewnieniami wiceministra cyfryzacji Pawła Lewandowskiego, w kolejnych dniach września laptopy trafią do pozostałych regionów Polski. W sumie, w ramach rządowego programu, przekazanych zostanie ponad 394 tys. laptopów. Wszystko po to, by wyrównywać szanse i kompetencje cyfrowe wśród uczniów niezależnie od miejsca zamieszkania.

Na jakich zasadach dzieci będą mogły korzystać z komputerów? Czy będą mogły używać ich również w domu? Co z gwarancją? Zgodnie z przyjętymi zasadami, przekazanie komputerów będzie następowało na podstawie umowy zawartej pomiędzy szkołą, a rodzicem. Oznacza to, że dziecko będzie mogło swobodnie korzystać z laptopa nie tylko w szkole, ale i poza nią. Sprzęt będzie posiadał 3-letnią gwarancję, która zapewni możliwość naprawy oraz otrzymania sprzętu zastępczego na czas naprawy.

Wskazane wyżej zasady przekazania komputerów oznaczają również, że to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność w zakresie właściwego użytkowania oraz odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu przed nielegalnymi treściami i zainfekowania złośliwym oprogramowaniem. Zapewnienie bezpieczeństwa sieciom staje się coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że średnio w ciągu miesiąca aż 16 firmowych komputerów zostaje zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. W przypadku młodych i często nieświadomych zagrożeń użytkowników, dane te mogą być znacznie większe.

W temacie optymalnej ochrony domowej sieci polecamy rozwiązania Sophos XG Firewall do użytku domowego. Co ważne, rozwiązania Sophos są po pierwsze darmowe, a po drugie – technologicznie bardzo zaawansowane i złożone, jednak w obsłudze i zarządzaniu nie są ani trudne ani skomplikowane. Każdy z rodziców bez problemu poradzi sobie z zainstalowaniem i obsługą oprogramowania. Dla ułatwienia prezentujemy krótki filmik – przewodnik jak krok po kroku zainstalować Firewalla Sophos XG Home Edition na domowym laptopie: