Jak chronić się przed phishingiem i skimmingiem?

Jakie działania możemy sami podjąć, aby chronić się przed phishingiem i skimmingiem i na co należy zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury porady naszego eksperta, Piotra Kukli – specjalisty ds. bezpieczeństwa sieci, Audytora Wiodącego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji wg normy PN-EN ISO/IEC 27001.

Ochrona przed phishingiem to znowu kolejny dowód na to, że największym narzędziem do walki jest racjonalne analizowanie oraz weryfikowanie informacji, które otrzymujemy. Jeśli dostajemy sms, albo e-mail który nas nie dotyczy np. nie wysyłaliśmy żadnej paczki – nie dajmy się ciekawości i nie wchodźmy w niego bo na 99 % jest to oszustwo. Jeśli ktoś wymusza na nas płatność pod presją np. odcięcia prądu czy braku dostawy również powinniśmy się zastanowić i racjonalnie pomyśle czy nasz dostawca prądu przy regularnych płatnościach przy jednej pomyłce będzie nam groził takimi konsekwencjami? Do najważniejszych zasad ochrony przed phishingiem należą:

Nie otwieraj lub ogranicz do minimum korzystanie z linków (mogą prowadzić na fałszywą stronę np. banku)

Nie otwieraj załączników e-mail od nieznanych adresatów i weryfikuj wiadomości e-mail tj. sprawdź nadawcę, zweryfikuj firmę/osobę innym kanałem komunikacji

Nie ufaj wiadomością zawierających prośby o pieniądze – nawet jeśli są to zaufane osoby – zweryfikuj innym kanałem komunikacji czy na pewno wysłali do Ciebie taką prośbę.

Skimming to metoda, która polega na kradzieży danych zapisanych na karcie płatniczej, dlatego głównymi metodami ochrony będzie dbanie o bezpieczeństwo swojej karty. Nigdy nie przekazujmy swojej karty w ręce obcej osoby np. kelnera – dokonujmy płatności własnoręcznie i nie spuszczajmy z karty wzroku.

Czy są reguły korzystania z bankomatów, które zwiększają bezpieczeństwo naszego konta bankowego?

Jeśli chodzi o bankomaty/wpłatomaty to najlepiej korzystać z takich które zlokalizowane są w miejscach publicznych przy instytucjach finansowych. Należy pamiętać aby zakrywać klawiaturę podczas podawaniu PINU. Alternatywą, która pozwala na ochronę przed skimmingiem jest wypłata środków przy użyciu metod bezdotykowych np. BLIKa co eliminuje konieczność korzystania z karty przy wypłacie gotówki i zapobiega zeskanowaniu karty poprzez tzw. skimmery