Jakie oprogramowanie antywirusowe  dla użytkowników biznesowych ?

Diagnostyka antywirusowa, która polega na wyszukiwaniu i zwalczaniu zagrożeń jest podstawową i nierozłączną częścią zabezpieczeń IT zarówno dla użytkowników biznesowych jak i indywidualnych. W dzisiejszych czasach istnieje wiele uwarunkowań i przepisów, które nakładają na pracodawcę obowiązek korzystania z zabezpieczeń IT np. RODO, które powstało z myślą o ochronie danych osobowych, których dzięki rozwojowi cyfrowemu w sieci jest coraz więcej.

Oprogramowanie antywirusowe – co to jest i dlaczego jest ważne ?

Antywirus, który można, a nawet powinno się zainstalować na komputerze oraz urządzeniach mobilnych jest programem który ma na celu zabezpieczenie w/w sprzętu przed infekcją złośliwym oprogramowaniem. Złośliwe oprogramowanie tj. malware ( z ang. malicious software) jest ogólnym określeniem, w skład którego wchodzi szereg rodzajów i typów złośliwych oprogramowań m.in. wirusy, robaki, trojany, oprogramowania szpiegujące itd.

Zagrożeń infekujących urządzenia jest bardzo wiele i wciąż powstają nowe, dlatego istotna jest nie tylko instalacja oprogramowania antywirusowego, ale również jego możliwości i szybkość aktualizacji, dzięki którym wykryte podatności są łatane na bieżąco, co z kolei pozwala na zmaksymalizowanie poziomu bezpieczeństwa i nie pozostawianie otwartej, znanej przestępcom furtki, którą z pewnością będą chcieli wykorzystać.

Skutkami działania złośliwego oprogramowania mogą być np. – wyciek danych
– usunięcie danych
– blokada systemu, programów czy usług
– wysyłanie spamu
– zmiana konfiguracji urządzenia
– przejęcie kontroli nad urządzeniem

Czym się kierować przy wyborze antywirusa dla użytkowników biznesowych

?

Głównym kryterium wyboru oprogramowania antywirusowego powinna być jego skuteczność. W jaki sposób ją zweryfikować ? Najlepszym sposobem jest sprawdzanie rankingów/ ocen które są niezależne tj. niesponsorowane i nie sprzedające rozwiązań antywirusowych. Strona niezależnego Instytutu badawczego AV-TEST jest przykładem takiego miejsca, gdzie znajdziemy publikacje wyników z regularnych testów programów antywirusowych.

W kwietniu 2021 AV-TEST przetestował oprogramowania antywirusowe dla użytkowników biznesowych w zależności od typu systemu operacyjnego. Wyniki prezentują się następująco:

Nie da się ukryć, że nawet mając informatyka na etacie, nie koniecznie musi on być na bieżąco ze wszystkimi rozwiązaniami i produktami, których na rynku jest cała masa dlatego właśnie takie oceny oprogramowań mogą stanowić solidną podstawę w wyborze rozwiązania antywirusowego do firmy czy instytucji.

Podstawowe porady dotyczące użytkowania oprogramowania antywirusowego. Pobieraj i instaluj antywirusa tylko z zaufanego źródła – nie daj się złapać oszustowi już na samym początku !

Nie instaluj kilku rozwiązań antywirusowych jednocześnie na jednym urządzeniu- przynosi to odwrotny skutek do zamierzonego co oznacza, że zmniejsza poziom bezpieczeństwa i powoduje konflikty w ich działaniu.

Upewnij się, że masz ustawioną automatyczną aktualizacje i najnowszą wersję oprogramowania- należy pilnować, aby antywirus był na bieżąco aktualizowany, ponieważ jeśli powstanie luka to cyberprzestępca z pewnością ją wykorzysta.

Jakie oznaki mogą sugerować, że Twoje urządzenie jest zainfekowane ?
– Spowolnione działanie urządzenia
– Spowolnione działanie urządzenia w sieci
– Brak dostępu do oprogramowania/ usług itp.
– Antywirus wyświetla powiadomienie o zagrożeniu
– Samoczynnie uruchamiające się okna/ programy itp.
– Wyświetlanie reklam mimo braku zgody użytkownika

Program antywirusowy to kluczowy element ochrony komputerów i urządzeń mobilnych – Nie zapomnij o nim !

Zobacz także: Sklep BHP