Jesteś na urlopie? Nie korzystaj z publicznie dostępnych komputerów

Sezon wakacyjny w pełni. Jak wypoczywać z głową i nie paść ofiarą cyberprzestępców korzystając z sieci? Jak mądrze pracować z komputerem, jeśli wymaga tego sytuacja? Zachęcamy do lektury porad ekspertów marki Sophos.

Eksperci firmy Sophos – autorzy jednego z najpopularniejszych firewalli na świecie, radzą jak wypoczywać na wakacjach, aby nie paść ofiarą oszustów w sieci. Pierwszym, kluczowym aspektem są ogólnodostępne komputery, które możemy spotkać w hotelach czy na lotniskach. Jeśli już musimy z nich skorzystać, nie wchodźmy na strony, na których musimy się logować, a tym bardziej podawać swoje dane. Jeśli musimy już wydrukować karty pokładowe, nie sprawdzajmy w tym czasie stanu konta bankowego albo nie logujmy się w serwisach społecznościowych.

Kolejnym haczykiem może być publicznie dostępne wi-fi. Jeśli musimy z niego korzystać, na przykład w hotelu, powinniśmy w pierwszej kolejności zainstalować na swoim komputerze VPN, aby korzystać z szyfrowanych połączeń z siecią. Odwiedzajmy wyłącznie bezpieczne strony z protokołem https oraz unikajmy logowania się gdziekolwiek.

Na wakacje lepiej nie zabierać ze sobą firmowych laptopów. Na komputerze przed wyjazdem warto wykonać kopię zapasową danych ze względu na ryzyko uszkodzenia albo kradzieży sprzętu, które z wiadomych względów jest o wiele większe. Sophos radzi również, aby przed wyjazdem zaszyfrować dostęp do telefonu i komputera bardziej złożonym, dłuższym kodem blokady.

Jesteś w ukrytej kamerze? Okazuje się, że niejednokrotnie tak, ale nie zdajemy sobie z tego sprawy. „Sprzęty tego typu są coraz mniejsze i nie zawsze widoczne na liście publicznych punktów Wi-Fi. Dlatego zwracaj uwagę, czy w pokoju hotelowym nie ma dziwnie ustawionych zegarów, podwójnych czujników dymu lub innych elektronicznych gadżetów, które zamontowano tam, gdzie nie są potrzebne” – wyjaśniają eksperci Sophos. Jeśli zauważysz podejrzane przedmioty, podczas logowania zasłaniaj ręką ekran telefonu i komputera.

Chcesz uzyskać więcej przydatnych porad dotyczących bezpiecznych wakacji w sieci?
Zapraszamy do wysłuchania podcastu:
PODCAST – wysłuchaj