Od 25 marca br. firmy telekomunikacyjne będą zobligowane do blokowania podejrzanych SMS-ów zgodnie ze wzorcem fałszywej wiadomości przekazanej przez Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT NASK). Obowiązek dla telekomów to efekt zmian wprowadzanych w związku z ustawą o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.
Obowiązki dla telekomów w myśl ustawy mają ukrócić działania cyberprzestepców, którzy wykorzystując telekomunikację wyłudzali dane osobowe, a także pieniądze. Mowa o spoofingu, czyli podszywaniu się pod elementy systemu teleinformatycznego instytucji, firm, banków; phishingu, czyli podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję, a także smishingu, czyli wyłudzeniach drogą sms.
Aby uzyskać dostęp do wzorców wiadomości przedsiębiorcy telekomunikacyjni muszą wysłać wiadomość e-mail na adres: [email protected].
W bazie znajdują się wzorce fałszywych wiadomości sms, które na bieżąco aktualizuje CSIRT NASK. Można w niej znaleźć również nadpisy, czyli oznaczenia instytucji publicznych, które wykorzystują wiadomości tekstowe do komunikacji z obywatelami, np. nadpis „e-US” używany przez Krajową Administrację Skarbową.
Na tym jednak nie koniec zmian. Jako ostatni z przepisów ustawy wejdzie art. 16, który mówi o zwalczaniu CLI spoofingu (CLI to spoofing telefoniczny polegający na podmianie wyświetlanego dzwoniącego numeru telefonu (ang. caller ID spoofing). Przedsiębiorca telekomunikacyjny będzie blokował połączenia głosowe albo ukrywał identyfikację numeru wywołującego dla użytkownika końcowego. Ten przepis wejdzie w życie 25 września br.
Najnowsze komentarze