Wyniki naszych badań oceniających wiedzę i świadomość korzystania z managera haseł nie są optymistyczne. Narzędzie managera haseł nie jest nowym rozwiązaniem, a jednak aż 54% ankietowanych go nie zna.

Dlaczego warto korzystać z takiego rozwiązania ?

1. Zwiększasz bezpieczeństwo swoich danych poprzez stosowanie silnych i skomplikowanych haseł oraz korzystasz z innego hasła na każdym portalu.
2. Wystarczy, że zapamiętasz tylko 1 hasło!
3. Poza hasłami możesz przechowywyać tam inne osobiste kody, numery kart itd.

Zapytaliśmy naszych ankietowanych również o rodzaj managera z którego korzystają. Poniżej przedstawiamy wyniki naszego badania, które pokazują m.in. , że ponad 45% osób biorących udział w ankiecie zapisuje swoje hasła w przeglądarce.

Dlaczego nie warto zapisywać haseł w przeglądarce?

1. Jeśli Twój komputer nie jest wystarczająco chroniony np. programem antywirusowym i staniesz się celem ataku wtedy cyberprzestępca dostanie się do twojego komputera i łatwo przechwyci Twoją aktywność w przeglądarce łącznie z hasłami.
2. Jeśli fizycznie stracisz komputer np. poprzez kradzież to również stracisz dostęp do wszystkich haseł zapisanych w przeglądarce internetowej.
3. Jeśli korzystasz z takiego rozwiązania w miejscach dostępnych dla innych użytkowników np. w pracy, to przestępcy wystarczy kilka chwil, aby podejść i skopiować wszystkie Twoje zapisane hasła.
Jaki manager haseł wybrać?

Na pewno taki, który istnieje długo na rynku i zdążył być przetestowany, a ewentualne luki zostały już naprawione. Jak przy każdym programie i aplikacji należy zwrócić uwagę na opinie- jeśli są one mocno krytyczne i nieaprobujące to staramy się nie wybierać takiego rozwiąznia.

Płatny czy bezpłatny? Oczywiście możemy oczekiwać, że płatne rozwiązania będą bardziej doprecyzowane i nowsze technologicznie, ale wybór w przypadku takiego narzędzia nie musi opierać się wyłącznie na tym czynniku, ponieważ bezpłatne narzędzia również już reprezentują wysoki poziom bezpieczeństwa.

Na rynku znajdziemy wiele rodzaji narzędzi, które są bardzo rozwinięte zarówno płatnych jak i darmowych. Przykładowym, znanym i łatwym w obsłudze jest bezpłatny manager haseł – bitwarden. Jest on dostosowany do różnych urządzeń. Można go pobrać bezpośrednio ze strony https://bitwarden.com/download/ lub w przypadku urządzeń mobilnych z aplikacji App Store i Google Play.

Zamiast samego managera haseł można zdecydować się na produkty o szerszym zastosowaniu, których jednym z elementów jest to narzędzie, a w swoim zastosowaniu proponuje również inne akcesoria takie jak np. kalendarz, tablicę zarządczą czy miejsce do bezpiecznego przechowywania plików.