Zapraszamy do lektury materiału, jaki na zaproszenie serwisu vault-tech.pl przygotował nasz ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Piotr Kukla. W tekście nasz specjalista opowiada o najważniejszych aspektach odszyfrowywania danych po ataku. Jak wygląda cała procedura, jak ją właściwie przeprowadzić. Odpowiada także na kluczowe pytanie – czy dane uda się całkowicie odzyskać?
Liczba ataków ransomware rośnie z roku na rok. Jak wynika z Sophos 2023 Threat Report, aż 66 proc. firm w ubiegłym roku padło ofiarą ataku ransomware. Powrót do rzeczywistości, czyli odzyskanie danych, a także przywrócenie procesów w organizacji po takim zdarzeniu jest złożonym i coraz bardziej czasochłonnym procesem.
Obecnie ataki ransomware są coraz bardziej zaawansowane. Przestępcy analizują w jaki sposób są wykonywane kopie zapasowe w danej organizacji jeszcze przed rozpoczęciem szyfrowania. Kiedyś cyberataki były bardziej automatyczne i szyfrowały pliki w sposób masowy, obecnie hakerzy podchodzą do tego tematu bardziej indywidualnie, starając się wywołać jak najwięcej szkód i uniemożliwić szybkie przywrócenie danych. Można więc powiedzieć, że dziś ransomware to już nie tylko kwestia programów komputerowych, lecz również interakcji z ludźmi wspomaganych sztuczną inteligencją.
Zapraszamy do lektury całości materiału pod linkiem: Wyywiad – czytaj więcej
Najnowsze komentarze