Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera zapowiada nowe przepisy anty-phishing i anty-spoofing

Janusz Cieszyński – Sekretarz Stanu w kancelarii Premiera we wpisie na Twitterze oznajmił :„ Do połowy stycznia zaprezentujemy założenia przepisów anty-phishing i anty-spoofing.” Swoją deklaracje uprzedził informacją, że został celem ataku, gdzie cyberprzestępca podszywał się pod niego i dzwonił do Komendy Głównej Policji.Źródło: https://twitter.com/jciesz/status/1477687521236693002

Phishing to jedna z metod oszustwa, w której cyberprzestępca podszywa się pod instytucję/ firmę np. bank czy firmę kurierską bądź inną osobę, aby pozyskać poufne informacje, zainfekować komputer szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonić ofiarę do konkretnych działań. Phishing jest metodą opartą na inżynierii społecznej czyli interakcji atakowanej osoby. Znanymi przykładami wykorzystywania phishingu były ataki: fałszywe wiadomości sms związane z koronawirusem, wyłudzanie danych do logowania do kont w social mediach czy wyłudzanie numerów kart płatniczych.

Spoofing to metoda ataku polegająca na podszywaniu się pod inne urządzenie lub innego użytkownika poprzez wyświetlenie jego adresu e-mail czy numeru telefonu. Jest to na tyle niebezpieczna metoda, że sama nazwa banku czy wyświetlony numer telefonu nie daje nam gwarancji, że rozmawiamy z prawdziwym pracownikiem instytucji. Czekamy z niecierpliwością na nowe przepisy i rozwiązania do walki z cyberprzestępczością.