Sharenting, FOMO i substytuty relacji, czyli o bezpieczeństwie dzieci w sieci – KONKURS

O cyberbezpieczeństwie trzeba mówić nie tylko w kontekście zagrożeń, które dotyczą dorosłych, ale także w kontekście ochrony dzieci i młodzieży. Czyli tych, którzy są równie mocno narażeni na negatywne skutki korzystania z internetu, co ich rodzice i opiekunowie, ale często nie do końca potrafią sobie z nimi radzić. Zresztą, ostatnie lata i miesiące wyraźnie pokazały, że to właśnie dzieci i młodzież są grupą, w której niewłaściwe podejście do obecności chociażby w serwisach społecznościowych przynosi wiele negatywnych skutków także w tzw. rzeczywistym świecie.

Dziś rozmówcą Ewy Paciorek jest specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci osób niepełnoletnich – Łukasz Wojtasik, współtwórca projektu Sieciaki.pl. Jak obecnie wygląda sytuacja związana z korzystaniem z internetu przez dzieci i młodzież? Czym jest strategia alternatyw? Czy nadużywanie przez młodzież internetu i uzależnienie od niego stało się już faktem? Koncentracja, wzajemny szacunek i podmiotowe traktowanie drugiego człowieka, trening uważności, dobre relacje w rodzinie – czy to klucz do uzdrowienia sytuacji? Co jeszcze możemy zrobić jako dorośli, by nasze dzieci mogły bezpieczenie korzystać z internetu? Czym jest słynne FOMO? I jak bronić się przed innymi ciemnymi stronami niewłaściwego bycia w sieci?

Zapraszamy do słuchania PODCAST – słuchaj

W związku z rozmową ogłaszamy także konkurs na najciekawsze i najlepsze odpowiedzi, pomysły od Państwa w temacie ochrony dzieci w sieci. W jaki sposób skutecznie chronić dzieci w cyberprzestrzeni, z jakich narzędzi, rozwiązań warto korzystać? Na autorów 3 najlepszych, naszym zdaniem, odpowiedzi przygotowaliśmy książkę „Sieciaki” autorstwa Łukasza Wojtasika. Odpowiedzi mogą Państwo wysyłać na adres mailowy: [email protected]. Na Państwa odpowiedzi czekamy do piątku, lipca do godz. 24 włącznie. Ogłoszenie wyników nastąpi w poniedziałek, 10 lipca. Z każdym ze zwycięzców skontaktujemy się drogą mailową.
Zachęcamy do udziału!