Workation, czyli jak bezpiecznie pracować na wakacjach

Workation to nowy trend, który budzi zainteresowanie coraz większej grupy pracowników. Czym właściwie jest? Workation to wykonywanie obowiązków zawodowych na wakacjach. Czy nowa moda jest bezpieczna dla pracowników i ich pracodawców?

Pandemia wiele zmieniła w naszych przyzwyczajeniach oraz modelu pracy. Tryb hybrydowy, czyli np. 3 dni pracy w biurze i 2 dni w domu stały się normą. W sezonie urlopowym zaobserwowano jednak nowe trendy. Tydzień w biurze, tydzień na wyjeździe, to coraz popularniejsza forma pracy, na którą z zadowoleniem patrzą również pracodawcy. Pracownicy mogą wypocząć, jednocześnie wypełniając swoje obowiązki i nie przerywając często ważnych projektów. Nieobecności pracownika szef nie odczuwa, a morale zespołu rosną.

Czy workation jest jednak do końca bezpieczny? Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie patrzyli na nowe zjawisko pod kątem cyberbezpieczeństwa. Nie da się bowiem ukryć, że praca na wakacjach, nad jeziorem, w hotelu, w miejscach publicznych rodzi dodatkowe zagrożenie cyberatakami i utratą poufnych danych.

Praca poza biurem w nieznanych miejscach to wiele niebezpiecznych sytuacji, o których przeciętny pracownik nie myśli. Korzystanie z hotspotów wi-fi w miejscach publicznych, publiczne ładowarki to tylko wierzchołek góry lodowej.

Jak z głową, bezpiecznie wypoczywać i pracować poza domem? Zapraszamy do wysłuchania naszego odcinka “Cyberbezpieczeństwo na wakacjach”. Gościem odcinka jest Piotr Kukla – certyfikowany audytor systemów bezpieczeństwa.
Słuchaj podcastu