Cyberprzestępcy kojarzą się najczęściej z hakerami w czarnych kapturach, którzy siedzą przy komputerach i operują wysokiej klasy programami i wirusami. Jednak rzeczywistość okazuje się o wiele prostsza, ponieważ wyłudzanie informacji przez skrzynkę mailową czy telefonicznie jest rozwiązaniem, które może stosować każdy oszust o znikomej wiedzy informatycznej. Oszustwa telefoniczne są jednym z najszybciej rozwijających się zagrożeń. Wg konsumentów grupy Who w Anglii i Północnej Irlandii odnotowano 83% wzrost tej kategorii oszustw w porównaniu z poprzednim rokiem.
Dlaczego przestępstwa przez telefon są tak popularne? Ze względu na ich skuteczność, która bazuje na interakcji z użytkownikiem. Cyberprzestępca w tym wypadku gra na emocjach i buduje zaufanie z rozmówcą, a następnie czeka aż ten samodzielnie otworzy mu furtkę do swoich pieniędzy czy danych. Wszelkie zabezpieczenia technologiczne nie będą przeszkodą jeśli rozmówca samodzielnie wykona instrukcje przestępcy.
O czym należy pamiętać, aby nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego ?
Nie wolno poddawać się presji czasu, pilności czy pośpiechu, którą narzuca rozmówca – jest to celowe działanie przestępcy, który w ten sposób chce nakłonić Cię do popełnienia błędu i zabrać czas na racjonalną ocenę sytuacji.
Nie wolno instalować żadnych oprogramowań czy aplikacji, które polecane są drogą telefoniczną . Pamiętaj, że żaden bank ani instytucja nie będą Ci kazali Ci nic instalować.
Jeśli dzwoni do Ciebie przedstawiciel banku, to pamiętaj, że nigdy nie poprosi Cię o dane, do których ma dostęp takie jak nr konta, nr karty itd. Najlepszą metodą rozmowy ze swoim bankiem jest samodzielne wykonanie połączenia do przedstawiciela na znany nam numer, bądź w newralgicznych sytuacjach udanie się w tradycyjny sposób do oddziału banku.
Nie wolno poddawać się naciskom atakującego, który chce wymusić na Tobie ominięcie czy złamanie procedur obowiązujących w Twojej firmie.
Ochrona prywatności w sieci to bardzo szerokie zagadnienie, jednak w tym artykule skupimy się na ochronie informacji gromadzonych o nas, które są wykorzystywane jako cel cyberataków m.in. oszustw telefonicznych. W dzisiejszych czasach coraz więcej usług przenosi się do wirtualnego świata przez co wszyscy zbierają, przetwarzają i niejednokrotnie odsprzedają nasze dane. Niemal na każdym kroku są zbierane dane o nas m.in. podczas robienia online zakupów, używając aplikacji na telefonach czy przeglądając strony internetowe. Chroniąc swoją prywatność, zmniejszasz nie tylko możliwość wycieku Twoich danych, ale również wykorzystania informacji do cyberataków szczególnie tych, które wykorzystują metody socjotechniczne.
W jaki sposób chronić swoją prywatność ?
Zanim opublikujesz informacje o sobie w sieci np. mediach społecznościowych zastanów się czy ktoś może chcieć ją wykorzystać. Przykładami mogą być:
– publikacja zdjęć z wakacji w trakcie ich trwania- zagrożenie rabunkowe.
– komentowanie i zapytania publiczne dotyczące usług swojego banku- zagrożenie wykorzystania informacji o posiadanym koncie w banku w ataku socjotechnicznym.
Nie instaluj i nie pobieraj niepotrzebnych aplikacji zwłaszcza od nieznanych dostawców. W przypadku instalowania aplikacji zastanów się czy jej oczekiwania nie są przesadzone np. czy do jej funkcjonowania niezbędny jest dostęp do lokalizacji.
Przy tworzeniu internetowego konta podawaj tylko niezbędne informacje oraz zapoznaj się z polityką prywatności – jeśli wymagania co do zbierania i przetwarzania będą nietypowe lub zbytnio będą ingerować w Twoją prywatność zastanów się nad tym czy konto na tym portalu czy aplikacji jest Ci niezbędne i czy nie poszukać alternatywy.
Korzystaj w przeglądarce z opcji Incognito, która ogranicza zakres udostępnianych informacji.
Pamiętaj o tym, że media społecznościowe takie jak Facebook czy TikTok zbierają o Tobie informacje więc przed każdą publikacją i aktywnością zastanów się czy jest ona konieczna i nie sprawi Ci w przyszłości problemu.
Najnowsze komentarze