Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa nakłada m.in. na samorządy szereg obowiązków. Wszystkie z nich sprowadzają się do jednego celu – minimalizowania potencjalnych ataków oraz dbania o dostępność, integralność i bezpieczeństwo danych. Skutecznym sposobem na osiągnięcie tego celu są testy podatności oraz penetracyjne, które wbrew powszechnej opinii nie są tożsamymi działaniami. I jedne, i drugie powinny należeć do standardowych, regularnych działań samorządów. Dziś, ze względu na liczne konkursy grantowe jak choćby Cyberbezpieczny Samorząd, są doskonałym sposobem na wykazanie progresu i postępu w działaniach na rzecz podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa jednostki.
Testy podatności, nazywane również skanerami podatności, sprowadzają się do odnalezienia wszystkich luk bezpieczeństwa oraz weryfikacji czy zostały zainstalowane wszystkie poprawki producentów systemów, aplikacji i sprzętu wykorzystywanych w firmie. Tak naprawdę są dopiero wstępnym krokiem do wykonania testów penetracyjnych, czyli symulowanych ataków wykorzystujących słabości architektury informatycznej. Testy penetracyjne wykonywane są trzema dostępnymi metodami w oparciu o stopień dostępności do infrastruktury klienta – white box, grey box oraz black box. Testy wykonuje zespół wykwalifikowanych specjalistów IT, którzy posiadają bogate doświadczenie we współpracy z przedsiębiorstwami różnej wielkości, z różnych branż. To doświadczenie pozwala na przeprowadzenie kompleksowych testów, które obejmują wszystkie, możliwie wrażliwe obszary w firmie.
Testy penetracyjne pozwalają skutecznie minimalizować takie zagrożenia, jak: ransomware, wycieki danych i pozostałe naruszenia polityk bezpieczeństwa oraz integralności danych. Co szczególnie istotne, zarówno skanery podatności, jak i testy penetracyjne podnoszą poziom cyberbezpieczeństwa oraz umożliwiają organizacjom spełnienie obowiązku zarządzania podatnościami.
Warto wykonać testy przed wdrożeniem rozwiązań zaplanowanych w konkursie grantowym Cyberbezpieczny Samorząd oraz po ich wdrożeniu? Dlaczego? W prosty sposób pozwalają na wykazanie progresu w poziomie cyberbezpieczeństwa samorządu, co – przypomnijmy – jest obowiązkiem grantobiorców.
Z pomocą specjalistów Krajowego Instytutu Cyberbezpieczeństwa wykonają Państwo zarówno testy podatności, jak i testy penetracyjne metodą white box, grey box oraz black box. Służymy również pomocą w kwestii przygotowania uzasadnienia zawierającego wszelkie, techniczne zawiłości.
Najnowsze komentarze