NASK Państwowy Instytut Badawczy wydał niezwykle interesujący i przydatny każdemu z nas poradnik na temat cyfrowej higieny. W dobie nieustannego korzystania z nowych technologii oraz zacierania się granic pomiędzy światem online i offline, nawet wśród najmłodszych, zasadne wydaje się wprowadzanie nawyków, które pomogą nam ograniczyć przebywanie w sieci. W naszej ocenie wydanie NASK to obowiązkowa lektura dla każdego, tym bardziej rodziców. Zapraszamy do lektury.
Czy wiecie, że:
– klikamy w ekran smartfona średnio 2617 razy w ciągu dnia – a co aktywniejsi nawet 5427 (Modzelewska, 2024);
– jedynie 6% młodych ludzi nie doświadcza FOMO, czyli lęku przed odłączeniem od świata online;
– średni dzienny czas korzystania z mediów społecznościowych wśród nastolatków to 4 godziny i 12 minut;
Jak czytamy w poradniku NASK: Wyniki badań opisanych w czasopiśmie „Cyberpsychology, Behavior and Social Networking” potwierdzają, że tygodniowa przerwa od popularnych serwisów społecznościowych wystarczy, by poprawić samopoczucie oraz zmniejszyć objawy depresji i lęk. Przed przystąpieniem do badania jego uczestnicy (154 osoby w wieku od 18 do 72 lat) spędzali w social mediach średnio 8 godzin w tygodniu. Po zakończeniu eksperymentu ten czas zmniejszył się do… 21 minut tygodniowo (Lambert, Barnstable, Minter i in., 2022).
Z tej lektury dowiecie się nie tylko czym jest FOMO, popcornowy mózg, jak działa pętla dopaminowa, ale także w jaki sposób wdrożyć cyfrową higienę w swoje życie oraz zadbać o cyberbezpieczeństwo podczas korzystania ze smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych.
Zachęcamy mocno do tej lektury, gdyż to naprawdę solidne i przydatne opracowanie, do tego napisane obrazowym, przystępnym językiem.
Link do materiału:
Offline, znaczy zdrowiej – czytaj
Najnowsze komentarze