Wirtualna miłość ma swój dzień

24 lipca przypada Międzynarodowy Dzień Wirtualnej Miłości. Virtual Love Day został ustanowiony już w 2001 roku przypomina NASK, a ponieważ coraz częściej przenosimy swoje życie osobiste do sieci i niejednokrotnie tu szukamy swojej drugiej połówki, przypominamy, na co zwrócić uwagę, by oszuści skradli nie tylko nasze serca, ale i portfele.

Dzielny żołnierz z Afganistanu, atrakcyjna pani po 60-tce szukająca miłości na jesień życia, ale także single kuszący atrakcyjną inwestycją w kryptowaluty – sposobów na zwrócenie naszej uwagi jest mnóstwo. Oferty tego typu pojawiają się tam, gdzie osoby szukające miłości – w portalach społecznościowych, grupach w tych serwisach, aplikacjach randkowych. Wyłudzenie pieniędzy, danych osobowych, ale także intymnych materiałów, którymi potem przestępcy mogą szantażować, to główne cele romance scams.

Na początku oszustom zależy na zbudowaniu bliskiej relacji i wzbudzeniu zaufania. Po tygodniach, a nawet miesiącach przestępcy proszą o pieniądze, argumentując to trudnościami finansowymi, problemami zdrowotnymi, czy kosztami podróży.

Niezwykle ciekawym i wartym do zapamiętania zjawiskiem jest oszustwo romantyczne nazywane „pig butchering” określane jako „oszustwo rzeźnicze” – przypomina NASK. Chodzi o połączenie wątku emocjonalnego z promowaniem fałszywej inwestycji. W pierwszym kroku, tzw. tuczenia świni, oszust nawiązuje z poszkodowaną osobą relację przyjacielską lub romantyczną, a następnie nakłania ją do przekazania pieniędzy, np. na zakup kryptowalut. W momencie, gdy poszkodowana osoba nie dysponuje już żadnymi .środkami następuje etap „zarzynania”, czyli oszust znika.

Jak nie pójść w ślady poszkodowanych? Recepta jest zawsze ta sama – rozwaga, rozwaga i jeszcze raz rozwaga. Weryfikuj na tyle, na ile możesz tożsamość osoby, z którą rozmawiasz w social media, prosząc ją np. o rozmowę wideo. Nie udostępniaj intymnych materiałów, które mogą potem posłużyć do szantażu – nigdy nie wiesz, w jaki sposób zostaną wykorzystane. Podchodź z rozwagą do wszelkiego rodzaju super okazji do inwestycji, nie udostępniaj nikomu swoich haseł i danych do logowania. A wszelkie podejrzane sms-y czy strony internetowe zgłaszaj do zespołu CERT Polska:
https://incydent.cert.pl/#!/lang=pl