Czynnik ludzki – największe zagrożenie dla Twojej firmy!

Główną przyczyną incydentów jest niewłaściwe zachowanie pracowników, które w dzisiejszym świecie i sytuacji, w której się znaleźliśmy wywołanej przez pandemię Covid-19 może być spotęgowane. Im bardziej ludzie są zmęczeni, zestresowani czy sfrustrowani tym większa szansa, że popełnią błąd na który czekają cyberprzestępcy.

Menedżerowie tradycyjnie koncentrują się na rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem, inwestując tylko i wyłącznie w technologię, zapominając o ludziach. Takie myślenie i działanie jest błędne, ponieważ ponad połowa incydentów bezpieczeństwa jest spowodowana czynnikami ludzkimi.

Istnieją dwie efektywne ścieżki na zwiększenie bezpieczeństwa, które pozwalają na wyeliminowanie czynnika ludzkiego. Są to:
– szkolenia i akcje edukacyjne dla pracowników;
– automatyzacja procesów.
1. Szkolenia i akcje edukacyjne

W dzisiejszych czasach szkolenia i wzrost kompetencji jest nieodzowną częścią działania firm i przedsiębiorstw- dlaczego zatem nie zainwestować w szkolenia zapewniające firmie bezpieczeństwo?

Szkolenia mają ogromną przewagę nad innymi formami przekazywania wiedzy i są nieodzownym elementem zachowania bezpieczeństwa w firmie czy przedsiębiorstwie.

Odpowiednio przygotowane szkolenia pozwalają, aby wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa była zrozumiana, a co za tym idzie łatwiej zapamiętana. Aktywni odbiorcy szkolenia zapamiętują nawet 7x więcej niż osoba samodzielnie czytająca tą samą treść.
„Jak uczyć?
Słyszę i zapominam,
widzę i pamiętam,
robię i rozumiem”
Konfucjusz

Cyberzagrożenia są elementem „niewidzialnym” dla Pracowników, dlatego bardzo szybko o nich zapominają i nie zachowują się adekwatnie do zagrożenia. Regularne szkolenia pozwalają zachować ich czujność i nabrać prawidłowych nawyków.

Jednym z zadań managera powinno być ustalenie planu rozwoju świadomości o cyberbezpieczeństwie pracowników. W skład takiego planu powinny wchodzić szkolenia wstępne, a także regularne szkolenia przypominające i aktualizujące wiedzę, zakończone oceną ich skuteczności.

Znajomość zagrożeń i prawidłowe poruszanie się w sieci to nie jedyne umiejętności i wiedza, którą powinien posiadać pracownik. Bardzo istotna jest jego reakcja na incydent. Pracownik powinien umieć zidentyfikować i niezwłocznie zgłosić incydent do odpowiedniej osoby. Niestety często pracownicy ignorują przesłanki o wystąpieniu incydentu lub co gorsza ukrywają go. Dlaczego tak się dzieje? Najczęstszymi powodami jest brak świadomości o zagrożeniach lub brak wiedzy- kiedy i do kogo mają to zgłosić, a czasem z obawy, że zostaną obarczeni winą za wydarzenie.

Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy z nami!

Krajowy Instytut Cyberbezpieczeństwa oferuje szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa dla pracowników nietechnicznych. Szkolenia te są adresowane do tzw. zwykłych użytkowników komputerów, którzy na co dzień pracują w firmowej sieci, korzystając z firmowego komputera, ale nie posiadają podstawowej wiedzy na temat bezpieczeństwa.
2. Automatyzacja procesów

Choć wydaje się, że głównie instytucje i duże przedsiębiorstwa są celami cyberataków to jest to tylko złudzenie- w dzisiejszym świecie możemy uznać, że każde przedsiębiorstwo nawet małe lub jednoosobowa działalność są na celowniku cyberprzestępców. Technologia jest nieodzownym elementem dzisiejszego funkcjonowania firm i przedsiębiorstw i przydaje się w niemal każdej dziedzinie, również w zachowaniu bezpieczeństwa, a poprzez przystępność cenową, jej dostępność jest coraz większa.

Zautomatyzowanie lub zoptymalizowanie czynności szczególnie w takich dziedzinach jak sprzedaż i marketing, przy użyciu nowoczesnych narzędzi pozwala nie tylko osiągnąć wyższy poziom bezpieczeństwa, ale również efektywnie wykorzystać zasoby oraz zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wdrożenie automatyzacji procesów posiada dodatkowy atut, który jest często zapominany. To właśnie przy automatyzacji przyglądamy się dokładnie całemu procesowi i mamy możliwość wyeliminowania błędów w jego funkcjonowaniu, co pozwala na jego skrócenie do minimum i łatwe umieszczenie w dokumentacji.

Automatyzacja procesów w sposób dosłowny eliminuje czynnik ludzki jako zagrożenie, ponieważ zastępuje działanie człowieka i eliminuje ryzyko popełnienia błędu. Niestety nie wszystkie procesy mogą być w pełni zautomatyzowane ze względu na bariery techniczne, finansowe czy użytkowe, dlatego ważne jest, aby automatyzacje łączyć z wysokim poziomem wiedzy i świadomości pracowników.

Automatyzacja procesów jest również odpowiedzią na niedobór pracowników IT, gdzie często przez brak zasobów, zespół IT zaczyna ignorować niektóre zagrożenia, a co za tym idzie zostawia otwartą furtkę do przeprowadzenia ataku. Nawet częściowa automatyzacja procesu może pozwolić na odciążenie zespołu IT i zwiększenie bezpieczeństwa dlatego bardzo istotne jest ciągłe podejmowanie działań, które usprawniają i automatyzują procesy.

Zanim jednak przystąpimy do wdrożenia automatyzacji procesu powinniśmy jasno zdefiniować problem, znaleźć przyczyny jego wystąpienia, zebrać wszelkie możliwie dane i wyciągnąć wnioski, które pozwolą na przejście do kolejnego etapu, którym jest szukanie optymalnego rozwiązania – mówi Damian Niuk, pecjalista ds. automatyzacji i optymalizacji procesów.

Warto podkreślić, że wdrożenie automatyzacji procesu nie powinno być traktowane jako jego ostatni element. Na koniec prac należy wyznaczyć punkty kontrolne w określonych cyklach czasowych, które pozwolą sprawdzić skuteczność nowego rozwiązania, a także wskażą ewentualne braki lub możliwości. Automatyzacja procesu kojarzy się głównie z zakupem nowej technologii, która tak naprawdę jest tylko odpowiedzią na szeroko analizowany problem i chęć optymalizacji rozwiązań w firmie – dodaje. Damian Niuk.

Zobacz także:
Szjkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa – czytaj więcej
Analiza bezpieczeństwa sieci – czytaj więcej
Odszyfrowywanie danych – czytaj więcej