Rzadko kiedy piszemy o sukcesach naszego kraju w kwestiach cyberbezpieczeństwa, tym bardziej więc nie mogliśmy pominąć ważnego faktu, o którym donosi NASK. Jak informuje, Polska zajęła właśnie 1. miejsce w globalnym rankingu cyberbezpieczeństwa NCSI (National Cyber Security Index), pokonując m.in. Australię czy Wielką Brytanię.
NCSI to światowy indeks, który mierzy gotowość 32 krajów do zapobiegania zagrożeniom i zarządzania incydentami cybernetycznymi. Pierwsze miejsce z liczbą ponad 90 punktów przypadło Polsce, drugie miejsce zajęła Australia (87,50 pkt), a trzecie – Estonia (85,83 pkt). Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku ranking był aktualizowany dwukrotnie i wówczas Polska zajmowała 10 i 11 miejsce. Aktualny wynik oznacza więc duży awans, z czego tylko pozostaje się cieszyć.
Przypominamy, że w naszym kraju za kwestie cyberbezpieczeństwa odpowiadają trzy CSIRT-y (Computer Security Incident Response Team). Są to: CSIRT GOV (Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego), CSIRT NASK (NASK – PIB) oraz CSIRT MON podległy resortowi obrony narodowej. Cały czas czekamy na nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz wdrożenie dyrektywy NIS2, które wprowadzą wiele nowych regulacji w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Zainteresowanym podpowiadamy, że na stronie internetowej NCSI każdy kraj posiada swój profil (Polska), zawierający szczegółowy opis wszystkich wskaźników wraz z dowodami, na których opiera się wynik kraju.
Najnowsze komentarze