Sieć 5G to nie tylko furtka do rozwoju technologicznego, ale również dla cyberprzestępców. Sieć komórkowa w dzisiejszych czasach jest tak popularna, że wykorzystywana jest praktycznie we wszystkich sektorach gospodarki. Wzrost możliwości, jakie oferuje rozwiązanie technologii sieci komórkowych 5G wpłynie na jeszcze szybszy wzrost cyfryzacji, rozwoju technologii, usług i produktów, a co za tym idzie wpłynie również na zwiększoną liczbę cyberataków.
Podejście hakerów jest najczęściej tożsame z działaniami tradycyjnych złodziei, którzy zawsze wybierają najprostsze i skuteczne rozwiązanie, aby osiągnąć swój cel. Cyberprzestępcy nie potrzebują dużego nakładu pracy i czasu, aby zainfekować IoT, czyli urządzenia takie jak lodówki, czujniki, zegarki itp. Im więcej urządzeń będzie połączonych z siecią, która umożliwi bezproblemowe korzystanie z nich, tym większe ryzyko ataku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że atak przyjmie formę DDoS (Distributed Denial os Service), który ma na celu przeciążenie usług lub funkcji sieciowych. Skutki takiego ataku mogą być katastrofalne zwłaszcza przy takich usługach jak smart miasto czy e-zdrowie, gdzie na szali może być postawione ludzkie życie.
Istotną sprawą jest również ochrona danych osobowych. Mowa m.in. o sytuacjach, w których cyberprzestępca może przez np. czujniki wykorzystywane w medycynie dostać się do sieci szpitala i wykraść dane wrażliwe, albo co gorsza usunąć je lub zmienić. Ataki niosące śmierć mogą pojawić się w smart mieście w innych dziedzinach, gdzie atakujący zmieni kolor światła na skrzyżowaniu czy otworzy szlaban na przejeździe kolejowym.
Oczekiwania konsumentów względem rozwoju technologii możliwej dzięki sieci 5G są ogromne, trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rozwiązania posiadają odpowiednie zabezpieczenia. To na konsumecie spoczywa obowiązek sprawdzenia zabezpieczeń i bieżącej aktualizacji nowych urządzeń, które podłącza do swojej sieci.
Przez pandemię Covid-19 oraz rozwój sieci 5G coraz więcej konsumentów oczekuje również przeniesienia wielu usług takich jak bankowość, zdrowie itp. Dzięki większej możliwości załatwiania spraw bankowych, urzędowych czy związanych z opieką zdrowotną drogą elektroniczną tym większa liczba poufnych informacji, które znajdują się w sieci, a co za tym idzie większe ryzyko wycieku. Wyciek takich informacji jak dane o zarobkach czy zdrowiu poszkodowanego może powodować skutki nawet groźniejsze niż wymuszenie okupu przy ataku ransomware.
5G jest krokiem w rozwoju technologii cyfrowych co pozwoli na optymalizację wielu procesów zarówno firmowych, jak i domowych jednak należy pamiętać, że przyłączając się do grupy użytkowników i włączając do swojej sieci kolejne urządzenia musimy zadbać o ich właściwe zabezpieczenie- niezależnie czy jest to smartfon, kamera czy odkurzacz.
Najnowsze komentarze