OSINT firm

OSINT firm

Serwisy informacyjne, wszelkiego rodzaju bazy danych, social media, fora dyskusyjne czy biuletyny gospodarcze. Czy wiecie, że wszystkie te kanały to cenne źródła informacji, które mogą być wykorzystywane w wywiadach gospodarczych, a mówiąc wprost w celach zidentyfikowania i sprofilowania osób czy firm?

OSINT, inaczej biały wywiad (ang. Open Source Intelligence) to nic innego jak legalny, zgodny z prawem wywiad, który, korzystając z ogólnie dostępnych źródeł informacji, stara się zidentyfikować osoby prywatne oraz firmy odpowiedzialne za śledzone przez nas działania. OSINT to pojęcie wciąż mało znane, choć już od wielu lat działania z nim związane wpisują się w pracę firm wywiadowczych, detektywów, policji, komorników, ubezpieczycieli, a nawet analityków bankowych.

OSINT firm

 

Warto podkreślić, iż biały wywiad, inaczej określany jako OSINT, jest legalną, zgodną z prawem formą wywiadu. Dane pochodzą wyłącznie z legalnych, jawnych źródeł informacji, a sposoby ich pozyskiwania są wyłącznie etyczne. Nie można zatem utożsamiać OSINT z nielegalnym szpiegostwem.

Detektyw informatyczny

 

Z jakich źródeł informacji może korzystać OSINT? W przypadku podmiotów gospodarczych są to dane dostępne w publicznych rejestrach, sprawozdania finansowe, kontakty pomiędzy dostawcami i klientami, profile potencjalnych pracowników, informacje o przetargach publicznych, biuletyny gospodarcze, technologie wykorzystywane przez konkurencję itd.
W przypadku osób prywatnych, uzupełnieniem informacji mogą być również krajowe i zagraniczne media (telewizja, radio, prasa), ogólnodostępne bazy danych, portale społecznościowe, blogi i fora dyskusyjne. Mogą to być także metadane, pozwalające na zidentyfikowanie obiektu cyfrowego (np. zdjęcia, filmu).

Detektyw IT

 

Biały wywiad jest nieodzownym elementem również w sferze IT. Często wykorzystywany jest m.in. w trakcie przeprowadzania testów penetracyjnych oraz analizie ataków hakerskich, pozwalając na zebranie materiałów dowodowych świadczących o nadużyciach i wycieku danych.

Rekonesans powinien być pierwszym etapem w procesie przeprowadzenia testów penetracyjnych. Poprawnie wykonany, pozwala już w pierwszej fazie testów zbudować jasny obraz o badanym obiekcie, a bardzo często wykryć wiele istotnych nieprawidłowości.
Stosowanie białego wywiadu w celu zbierania informacji o celu ataku z ogólnie dostępnych zewnętrznych źródeł pozwala posiąść niezwykle cenne zasoby wiedzy. Zebrane dane można wykorzystać w celu pozyskania np.: danych osobowych pracowników, adresów e-mail, nazw domen, adresów IP, technologii w jakich pracuje dana firma. Można dzięki niemu uzyskać informację o usługach sieciowych oraz typach systemów zapobiegania włamań.
Warto dodać, iż OSINT wykonuje się metodą pasywną, która minimalizuje ryzyko wykrycia aktywności “detektywów IT”. Sprowadza się to o nieujawniania informacji o prowadzonych czynnościach, ich metodach oraz adresatach białego wywiadu.

Dlaczego warto powierzyć OSINT właśnie nam?

 

Krajowy Instytut Cyberbezpieczeństwa współpracuje na co dzień ze specjalistami w zakresie szeroko rozumianych usług IT. W swoim zespole posiadamy byłych funkcjonariuszy służb państwowych znających doskonale metody działania przestępców. Ich bogate doświadczenie pozwala nam sprawnie i skutecznie reagować na niechciane incydenty oraz gromadzić dane na temat sprawców ataków. Dotychczasowa współpraca z działami prawnymi różnego rodzaju firm w obszarze dostarczania materiałów dowodowych sprawia, że kompleksowo i skutecznie wspieramy działy prawne w procesach identyfikacji oraz gromadzenia zarzutów dla autorów wykroczeń.